logo Silvarium tisk

7.5.2011
Titulní strana
Marek Kerles

V šumavském národním parku se rýsuje další spor. Poté co zástupci Hnutí Duha v lesích odhalili nelegálně rozmístěné lapáky s biocidy, zaměřili nyní svoji kritiku na „přeshraniční” vztahy.

Vadí jim, že ministr životního prostředí Tomáš Chalupa podepíše s rakouskou stranou novou smlouvu o boji proti kůrovci. Na rozdíl od staré dohody v ní ale odsouhlasí rozšíření ochranného pásma proti náletům lýkožrouta z Česka do Rakouska. Konkrétně ze současných 200 m až na trojnásobek. „Nová smlouva ochranné pásmo rozšiřuje podle potřeby až na 550 m,” potvrdila mluvčí úřadu Michaela Jandeková. V pásmu by se tak v parku odkorňovaly i kácely kůrovcem napadené stromy bez ohledu na to, zda stojí v bezzásahovém území ponechaném přírodě. Ekologičtí aktivisté proti tomu hodlají bojovat.

Smlouva o kůrovci. Ministr ustoupil...

„Takový postup není vůbec nutný,” zlobí se Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Se zněním smlouvy, v jakém má být dohoda mezi Českem a Rakouskem 9. května podepsána, silně nesouhlasí. Hlavní potíž je podle Bláhy v tom, že na rakouské straně Šumavy leží běžný hospodářský les patřící premonstrátskému klášteru ve Schläglu.

A premonstráti už si mnohokrát stěžovali, že jim kůrovec z parku nalétává do lesů a působí tam milionové škody.

Ústupek udělalo už minulé vedení. Nyní se chystá další Proto i minulé vedení šumavské rezervace souhlasilo s tím, že v dvousetmetrovém pásmu podél hranic bude proti kůrovci bojovat, a to i v místech, která mají být ušetřena lidského zásahu.

Nyní ale ministr Chalupa souhlasí s tím, že z důvodu ochrany rakouských církevních lesů se budou na Šumavě kácet či odkorňovat napadené stromy až do hloubky půl kilometru od hraniční čáry.

Takový postup však ekologičtí aktivisté považují za přehnaný. Jsou to naopak Rakušané, kdo podle nich poškozuje české lesy. A to tím, že na své straně vykáceli holiny, a otevřeli tak cestu větru, který láme smrky v tuzemské části Šumavy. „Jako ekologové samozřejmě nemůžeme mluvit do mezistátních smluv,” uvažuje Bláha. „Jsme ale přesto přesvědčeni, že i naplnění této smlouvy, tedy rozšíření ochranného pásma podél hranic, musí být posouzeno z hlediska zákonů na ochranu přírody a vlivu na soustavu ptačích území Natura 2000,” dodává. Mezinárodní smlouva je závazná, tvrdí Stráský Ředitel šumavského parku Jan Stráský však Rakušanům ve středu ve Schläglu přislíbil, že bude postupovat přesně tak, jak stanoví připravovaná mezinárodní smlouva.

„Tou jsme přirozeně vázáni, je to dohoda mezi státy,” konstatoval pro LN Stráského náměstek Jiří Mánek.

Plánované rozšíření ochranného pásma by se přitom týkalo i některých prvních, tedy nejcennějších zón parku – zejména v oblasti hory Smrčina a dále vedlejšího vrcholu Hraničník.

***

Jedy v rezervaci

* Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský včera přiznal, že nařídil využít v boji proti kůrovci i biocidy na otrávené lapáky, ačkoliv je jejich použití v parku zakázáno a neměl k tomu udělenou výjimku.

* Za porušení zákona teď parku hrozí až milionová pokuta.

Nezákonné jednání odsuzuje třeba Strana zelených či Český svaz ochránců přírody.

* Plzeňský student práv Martin Marek podal na ředitele Stráského trestní oznámení. Stráský podle něho zneužil pravomoc úřední osoby, a navíc ohrozil životní prostředí. „Bude to možná zajímavý právní precedens,” reagoval Stráský.

 

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě