Veřejné slyšení Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova se pod vedením senátora Petra Šilara věnovalo problematice „Dřevěné knihy". Účastníci diskuze upozornili, jak fatální dopady může mít realizace tohoto dokumentu na zaměstnanost venkovského obyvatelstva.
Při veřejném senátním slyšení byly zmíněny různé aspekty Koncepce Mze (tzv. Dřevěné knihy). Z hlediska Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova jsou alarmující především sociální a ekonomické dopady, které realizace Koncepce bude mít na venkovské obyvatelstvo.
„Musím bohužel konstatovat, že Dřevěná kniha není koncepčním dokumentem, který by analyzoval a následně také vymezil roli lesů a hospodaření v lesích v České republice. Zveřejněný dokument pouze popisuje a účelově prosazuje jeden z možných typů zpracování a prodeje dřevní hmoty z území státních lesů," uvedl Petr Šilar.
„Alarmující je z mého pohledu především rozpor Koncepce s principy zakotvenými v Národním lesnickém programu (NLP II) a s Usnesením vlády č.1221/2008. Zatímco zmíněný lesnický program zdůrazňuje závislost zaměstnanosti venkova na lesním hospodářství, realizace Dřevěné knihy zapříčiní úbytek pracovních míst a postupný odliv obyvatel z venkova. V Koncepci Mze jsou totiž vytvořeny naprosto nedostatečné podmínky pro zapojení místních dřevozpracujících subjektů a pro rozvoj venkovské ekonomiky," dodal 1. místopředseda KDU-ČSL.
Mnoho lidí na venkově už tak přišlo zbytečně o práci v důsledku pozdě a nekoncepčně vypsaných lesnických tendrů pro letošní rok. „Je velmi pravděpodobné, že pokud Mze neupraví svoji Koncepci, dojde v nejbližší době k zániku dalších tisíců pracovních míst na venkově! Ohroženy budou zejména příhraniční regiony, kde mají LČR významný podíl celkové výměry lesa. Nemusím zdůrazňovat, že právě tyto regiony jsou často postiženy vysokou mírou nezaměstnanosti," upozornil senátor Šilar.
K řešení alarmující situace Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova doporučila:
- rozšířit Koncepci o sociální a ekologický pilíř
- spolupracovat na přípravě sociálního pilíře vKoncepci se zástupci regionálních samospráv, zástupci profesních sdružení lesnicko-dřevařského odvětví a se zástupci dotčených parlamentních a senátních výborů a komisí
- spolupracovat na přípravě ekologického pilíře podle stejných zásad jako vpředchozím odstavci
- nevyhlašovat žádná dlouhodobá výběrová řízení do doby, než bude Koncepce vsouladu splatnými předpisy a usneseními.
Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu vzal tato doporučení v úterý 15. 3. 2011 na vědomí.
Mgr. Martin Horálek,
asistent Senátorského klubu KDU-ČSL