Jitka Vlková
PRAHA Úřad na zrušení je takový, který žije z peněz daňových poplatníků a jehož existence je zbytečná, nebo dokonce škodlivá. Petr Mach a jeho kolega Radim Smetka jich na svých stránkách nechtenasbyt. cz zatím popsali téměř šest desítek. Úřadů včetně příspěvkových organizací je přitom v Česku více než 300. „Neustále přibývají, a i kdyby ne, ještě deset let mohu vydávat své sloupky,” říká Mach. Nabízíme ochutnávku.
1. Jednotná kontaktní místa
Byla zřízena loni při živnostenských úřadech a zaměstnávají 15 úředníků s platem 40 tisíc měsíčně. Předávají zájemcům informace o požadavcích k poskytování služeb v jiných členských státech EU a od cizinců sbírají žádosti o povolení k činnosti. „Jsem ochoten se vsadit, že budou mít za dva roky ne patnáct, ale třeba padesát zaměstnanců,” říká skepticky Mach.
MF DNES dodává: Jaký má smysl, aby byl k informování zřízen zvláštní úřad? Jeho zrušení by nicméně znamenalo pokutu od EU.
2. Evropské spotřebitelské centrum Poskytuje bezplatné rady, jak reklamovat zboží zakoupené v EU, Norsku a na Islandu. Z poloviny (rozpočet 7milionů korun) na něj přispívá EU. Když si spotřebitel neví rady s reklamací svého soukromého nákupu, může se vždy soukromě obrátit na právníky nebo na neziskové spotřebitelské spolky, které stejně dostávají na svou činnost dotace z rozpočtu. MF DNES dodává: Hrozí, že do budoucna budeme z rozpočtu přispívat také na centrum pro reklamaci zboží z Číny, Indie a z Austrálie?
3. Národní inf. a poradenské středisko pro kulturu Za 37 milionů ročně má 62 zaměstnanců úřadu podporovat rozvoj kultury hlavně v regionech. Středisko dělá studie o volnočasových aktivitách občanů, vytvořilo a vybírá vyplněné dotazníky o kulturně vzdělávací a zájmové činnosti od kulturních domů, domů dětí a mládeže a hvězdáren. Vydává časopis Místní kultura.
MFDNES dodává: K čemu je občanům užitečná taková kulturní statistika? A proč by měl někdo někomu za státní peníze a zadarmo radit s kulturou?
4. Energetický regulační úřad Úřad ze zákona reguluje ceny na trhu s elektřinou a plynem, poskytuje licence k provozování tepláren, elektráren a distribučních sítí a stanovuje příspěvek na obnovitelné zdroje. Ještě do roku 2000 jsme se bez něj obešli. Kdyby neexistovala povinnost vykupovat elektřinu z větrných a solárních elektráren, nemusel by úřad stanovovat jejich výkupní ceny a nebylo by ani nutné, aby se u úřadu muselo žádat o licence na stavby elektráren. Návrh zrušit ERÚ patří k těm radikálnějším. K výkupu obnovitelné elektřiny nás navíc zavazuje EU.
MF DNES dodává: Jistá naděje na zeštíhlení tu je. Ministr průmyslu Martin Kocourek při svém nástupu nastolil otázku, zda úřad nesloučit s jinou regulační institucí – Českým telekomunikačním úřadem. Teď se prý analyzuje.
5. Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Jde o výzkumný ústav, který za 190 milionů ročně publikuje pravidelné zprávy o rozloze a struktuře českých lesů. Namátkou: převládá v nich prý smrk a ročně se v nich prý nasbírá 2,6 kg borůvek na jednu domácnost. Část z jeho téměř 500 zaměstnanců tři roky pracovala na přátelském projektu Zavedení lesního lovu v Maroku. Pikantní je, že v zemi převládá poušť. Mach radí úřad zrušit, zaměstnance propustit a jeho četné budovy s účetní hodnotou 400 milionů korun zpeněžit.
MF DNES dodává: Najme si však někdo propuštěné úředníky kvůli komerční studii sběru brusinek?
6. Kancelář generálního komisaře účasti ČR na EXPO O frontách před českým pavilonem na letošní světové výstavě Expo v Šanghaji se hodně psalo, byl to prý úspěch. Málokterý český občan ovšem tu slávu za 533 milionů viděl na vlastní oči. Radim Smetka se domnívá, že pro stát není výstava investicí a nedokáže ani posoudit, které české podniky má v Číně smysl prezentovat a které nikoliv. Navíc stát nemůže soukromým subjektům dělat reklamu z peněz daňových poplatníků. MF DNES dodává: Další Expo bude za pět let v Miláně. Aspoň náklady na dopravu klesnou.