Senát by měl schválit novelu zákona o rostlinolékařské péči, která kromě jiného zavádí označování rostlinolékařských přípravků pomocí čárových kódů. Toto opatření má bránit falzifikaci přípravků. Schválit novelu dnes doporučil senátní výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Novela také umožní aplikovat granule nebo kapsle proti škůdcům pomocí dronů, ale nejvýše z pětimetrové výše. Upravuje také kalamitní situaci při přemnožení škůdců.
Podle ministerstva zemědělství má tento návrh bojovat s rostoucím rizikem černého trhu s přípravky na ochranu rostlin. Česko je ve falšovaných prodejích pesticidů nad evropským průměrem. Falzifikáty dovážené do ČR představují podle důvodové zprávy 17,8 procenta z prodejů za 930 milionů korun. V EU jde o 13,8 procenta. Údaje o pohybech přípravků po republice se budou zaznamenávat do úložiště dat. Nový systém tak umožní jejich sledování v každém článku distribuce. Úložiště bude spravovat ministerstvo zemědělství.
„Je to nekonfliktní zákon, který jednoznačně zlepšuje situaci na trhu chemických přípravků,“ konstatovat zpravodaj senátor Petr Šilar (KDU-ČSL). Jde podle něj o důležitý zákon pro rostlinolékařskou praxi a podpořil jeho přijetí
Novela také zavádí nová vymezení pro přemnožené organismy, které mohou působit hospodářské škody, a pro hranici škodlivosti. „Na tento, řekněme, základní stav navazuje úprava kalamitních prahů a kalamitních stavů,“ stojí ve zdůvodnění. V souvislosti s nedávným přemnožením hrabošů předloha upravuje také postupy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v případech vzniku kalamitních stavů způsobených značným rozšířením škůdců.
Zatímco zákon až na výjimky zakazuje leteckou aplikaci přípravků, novela ji umožňuje v případě dronů operujících nejvýše v pětimetrové výšce. „Použití dronu pro aplikaci přípravků na ochranu rostlin nemá za následek mechanické poškozování plodiny pojezdem, zkracuje časový úsek ošetření a není závislé na vodních poměrech v půdě,“ stojí v důvodové zprávě.
ČTK