Strašice (Rokycansko) - Dvoudenní seminář zhruba 200 odborníků z oborů přírodních věd, kultury, správy i armády a starostové obcí budou v polovině září ve Strašicích řešit co dál s vojenským újezdem Brdy, který navrhlo ministerstvo obrany (MO) ke zrušení. Jde o vysoce cennou a málo dotčenou přírodu s řadou výjimečných přírodních i kulturních památek, řekl ČTK Martin Lang, vedoucí Muzea středních Brd, které seminář 15. a 16. září pořádá. Starostové, Plzeňský i Středočeský kraj preferují vyhlásit tuto oblast jako Chráněnou krajinnou oblast (CHKO), a nepustit do ní komerční investory.
"Obce už se od května scházejí po své linii. Preferují, shodně s většinovým názorem veřejnosti, vyhlásit toto území jako CHKO a pokud by se to nepovedlo, tak vytvořit síť maloplošných chráněných území s malými přírodními rezervacemi a památkami," dodal Lang.
"Nejzdravějším využitím prostoru by byla cílená turistika se stavební uzávěrou, čímž by odpadly továrny, překladiště, sklady, hotely, kamionová doprava. Maximálně by tam mohly být stánky s párkem, cykloturistika a pěší turistika," řekl starosta Trokavce Jan Neoral. Podle řady starostů by na území měla zůstat zachována i malá posádka. "Už proto, že ve spolupráci s vojenským útvarem Jince dává lidem práci. A navíc by to byla garance toho, že se z toho v budoucnu nestane komerční prostor. Hloubku toho lesa musíme zachovat pro další generace," dodal.
Podle starosty Strašic Jiřího Hahnera se musí zamezit rozprodeji pozemků investorům a developerům, kteří by chtěli v oblasti stavět hotely a rekreační areály. O případných stavbách musí rozhodovat samy obce, které mají v prostoru vodárenská zařízení a další majetek. "Takové území nemá v Česku obdoby a jsou tam lepší scenérie než na Šumavě. Nechceme, aby se zdevastovalo rekreanty," dodal.
Kdyby se do oblasti například pustily kamiony, obce by proti tomu nemohly protestovat, protože ve vojenském újezdu nic nevlastní, dodal Neoral. Podle něj MO zatím říká, že posádka v omezeném rozsahu zůstane, což vylučuje CHKO. "Supové už plánují hotely; už se starostů ptali a slibovali zajistit dotace. Nikdo z nás to ale nechce," dodal.
"Budeme svolávat obce dohromady a jednat se Středočechy a MO, aby obce dostaly zpět své historické pozemky. Teď se nemohou rozvíjet, některým končí katastry 20 metrů za domy," řekl plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD). Preferuje plánovitý rozvoj zaměřený na unikátnost oblasti, tedy na cestovní ruch v rozumném rozsahu.
Velmi složitě to ale půjde ve chvíli, kdy se stát rozhodne území prodat, dodal. Chovanec nesouhlasí s tím, aby v oblasti začala divoká přestavba. Kraj bude zájmy obcí prosazovat na ministerstvech obrany a financí. Území, kde se přes 50 let střílelo, bude třeba vyčistit od ekologické zátěže, kterou musí podle zákona řešit vlastník pozemku nebo původce. O to by se měl podle hejtmana před zrušením vonenského újezdu postarat stát. Náklady, které mohou dosáhnout až stovek milionů korun, nelze přenést na malé obce ve VÚ, dodal.