Petr Kolář
Aféra na ministerstvu životního prostředí – Vysoce postavení úředníci se nahrávali skrytými mikrofony
Nic jsem neudělal. Za absolutně hloupé kecy svého poradce Knetiga, pokud je pronesl, nesu pouze tu odpovědnost, že jsem ho učinil svým poradcem, říká ministr Pavel Drobil.
* LN Váš finanční poradce Martin Knetig podle serveru iDNES naléhal na ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka, aby manipuloval výběrovými řízeními ve prospěch předem domluvených firem. Prý pro vytvoření fondů pro vaši další politickou kariéru...
Co s tím mohu dělat? Nemohu za to, že někdo něco vypráví. Osobně to považuji za fatální selhání jak pana Knetiga, tak pana Michálka. Proto jsem je propustil a už je nechci nikdy vidět. Ačkoli u pana Knetiga mě to mrzí, byl mi dlouho blízký.
* LN Knetiga jste si na ministerstvo přivedl vy, byl vaším člověkem. Jak jste se k němu vůbec dostal?
Je to člověk, kterého znám hrozně dlouho. Pracoval pro ČNB jako nucený správce a likvidátor společností. V době, kdy jsem byl ještě advokátní koncipient, jsme zastupovali firmu, na kterou ČNB, respektive komise pro cenné papíry, uvalila nucenou správu. Nuceným správcem byl Martin Knetig. Takto jsme se potkali. Později jsme se skamarádili. Vzhledem k tomu, kolik peněz spravuje ministerstvo životního prostředí, chtěl jsem poradce z bankovního sektoru a vzal si pana Knetiga. Měl mi radit v oblasti transformace Státního fondu životního prostředí na Zelenou banku a v oblasti emisních povolenek. V té době jsem ho požádal: pomoz mi najít někoho do vedení fondu, nejlépe bankéře, pokud máš někoho z ČNB. Knetig přišel s panem Michálkem. Deset let byli blízkými kamarády. Teď ten člověk nahrával Knetiga, nahrával mě.
* LN No právě, nahrál, jak mu Knetig říká, že je třeba manipulovat výběrovými řízeními ve váš prospěch...
Nyní jsem se dozvěděl, že si pana Knetiga nahrál někdy koncem října. Přísahám, že za dva měsíce pan Michálek ani jednou nezvedl telefon a neřekl: pane ministře, máme potíž. Váš poradce říká tyto věci. Neřekl to ani na pravidelných úterních poradách. Myslel jsem, že věc předal aspoň policii. Ale trestní oznámení podal až v úterý. To o něčem svědčí.
* LN Vy jste tedy o tom, že si Michálek nahrával, co mu Knetig říká, vůbec nevěděl?
Zhruba před dvěma nebo třemi týdny mi Knetig řekl: nevím, co si o tom mám myslet, asi blafuje, protože jsme kamarádi. Ale vypadá to, že mě Michálek začal vydírat, protože mi řekl, že má nějakou moji nahrávku, a pokud mu neumožníme dělat si ve fondu, co bude chtít, použije ji. Ptal jsem se, co je předmětem té nahrávky. Knetig tvrdil, že ani on neví. Pan Michálek evidentně nezvládal vedení fondu. Přestával komunikovat. Minulý týden jsem se už naštval a pozval si pana Michálka do své kanceláře ve sněmovně.
* LN Co se tam dělo? Údajně si vás rovněž nahrával...
Řekl jsem mu, že takhle dál ne, že nefunguje komunikace. Že si myslím, že je odborník na jednotlivé věci, ale manažersky to nezvládá. V jednom okamžiku mi vykládal o věci, na kterou nyní podal trestní oznámení. Při té příležitosti mi řekl, že existuje nějaká nahrávka. Chtěl jsem od něj slyšet, jaké má řešení. Mlčel. Řekl jsem tedy, že nejlepší variantou je, že obnoví komunikaci, začne pracovat, obnoví vztahy s Fibingrem a Knetigem, protože to jsou pro mě důležití lidé směrem ke státním fondu. Otevřeně jsem mu přiznal, že je pro mě problém ho odvolat, protože jsem ho jmenoval před pěti měsíci, a kdybych tak učinil kvůli nespokojenosti s jeho prací, všichni mi omlátí o hlavu, že jsem personálně selhal. Při té příležitosti jsem mu řekl, že si neumím představit, že existuje nějaká nahrávka – jejíž obsah neznám – mezi ním a panem Knetigem. A že si neumím představit obnovení důvěry mezi nimi, pokud mezi nimi bude nahrávka viset. Takže si myslím, že pokud chce Michálek důvěru obnovit, měl by Knetigovi nahrávku dát. Potom jsem mu řekl, že pokud s těmi lidmi nechce dále spolupracovat, nabízím mu variantu, aby mi šel dělat na ministerstvo náměstka pro veřejnou správu. A řídit projekt transformace fondu na Zelenou banku. Státní fond se v ní měl transformovat, takže by se jako jeho šéf beztak ocitl ve střetu zájmů, protože by rušil sám sebe.
* LN Takže jste si chtěl Michálka koupit, aby nahrávka zmizela?
Já jsem v té době nevěděl, co je obsahem té nahrávky.
* LN Udivuje mě, že jste se Michálka nezeptal, co na ní je...
Já jsem to nechtěl vědět. Možná se budete divit, ale já jsem si v životě nikoho nenahrál.
* LN Jak schůzka po vaší nabídce postu náměstka Michálkovi pokračovala?
Musel jsem ji přerušit, musel jsem do sněmovny. Řekl jsem mu, že to nejdůležitější jsem mu pověděl, ať si to rozmyslí. On mi ještě říkal, ano, asi by stálo za to obnovit komunikaci, potkám se s panem Knetigem a s panem Fibingrem. To už měl ale někde na břiše diktafon novináře Kroupy a hned mu nahrávku odevzdal. V kontextu s nějakými blbostmi, které někde říkal Knetig, to vypadá hrozně. Ale já jsem nevěděl, že je nějaká nahrávka, a co jsem říkal, bylo bez ohledu na ni. Pan Michálek přišel do poslanecké kanceláře ministra s tím, že si ji bude tajně nahrávat. Neseděl jsem se šéfem Státního fondu, ale s provokatérem, který měl úkol mě někam dostat.
* LN Dostal. A to je váš problém...
No to je problém, já to nepopírám. Co s tím ale mám dělat? Já nic neukradl, o nic jsem si neřekl, nic jsem nechtěl. Ano, mohu za to, že jsem selhal, že jsem si takové lidi přivedl. Proto jsem je oba okamžitě propustil. Pan Fibingr mi dost důvěryhodným způsobem vysvětlil, že to, co je předmětem trestního oznámení pana Michálka, se nezakládá na pravdě. Podnikl krok, který ve mně vzbudil důvěru, tedy šel na policii a podal trestní oznámení pro křivé obvinění. Proto jsem ho poslal na dovolenou. Jinak bych ho vyhodil také.
* LN Proč jste se Michálka nezeptal, co na nahrávce Knetig říká? Věděl byste, že tvrdí, že pro vás shání peníze. Zvlášť když vám to Michálek říkal. Takto zní vaše vysvětlení nedůvěryhodně...
Pozor, on mi neřekl, co na nahrávce je. On mi řekl, že „o tom” existuje nahrávka. Tedy o tom případu. Mně vyvstalo v hlavě slovo nahrávka. Je pravda, že jsem se nezeptal, co Knetig říkal. Ale byl jsem v kanceláři ve sněmovně, jedním uchem poslouchal Michálka, druhým jsem poslouchal v televizi jednání sněmovny, odbíhal jsem hlasovat. Pochopil jsem z toho, že mi pan Michálek říká, že někde dochází k nějakému ovlivňování výběrového řízení, že se k tomu schází s Martinem Knetigem a že o tom existuje nahrávka. To pro mě byla dostačující informace.
* LN Takže vám šéf Státního fondu říká, že má nahrávku dokumentující ovlivňování výběrového řízení, vy ani nechcete vědět, o co přesně jde, s poradcem věc ani neřešíte a namísto toho řeknete šéfovi fondu, ať normalizují vztahy? To myslíte vážně?
Pana poradce jsem si zavolal v ten čtvrtek, řekl jsem mu, co se stalo. Ale také jsem řekl, že schůzka s panem Michálkem nebyla ukončena. Měl jsem pak úkoly ve sněmovně a z ní odjížděl do Ostravy. Řekl jsem, že schůzka bude pokračovat v pondělí nebo v úterý a vše vyřešíme. Žádná schůzka už nebyla, pan Michálek odešel, protože nahrávky měl a odevzdal je novináři Kroupovi. Když jsem Michálkovi celé pondělí volal, asi desetkrát, nebral mi telefon. Na sekretariátu jsem mu nechal vzkaz, aby za mnou šel nebo se ozval, hned jak přijde. On přišel v šestnáct hodin a podle sekretářek řekl: proč bych to dělal?
* LN Nezvažujete rezignaci? A nevyzývají vás k ní kolegové z ODS?
Na své svědomí říkám, nic jsem neudělal. Za absolutně hloupé kecy svého poradce, pokud je pronesl, nesu pouze tu odpovědnost, že jsem ho učinil svým poradcem. Mám nějakých dva tisíce podřízených, mezi mé nejbližší spolupracovníky patří patnáct lidí. Každý z nich může chodit po Praze a vykládat, že má ode mě takový a makový mandát, že tahá za nitky a podobně. Co s tím mohu dělat? Pokud jediný důkaz budou takové žvásty, a ne konkrétní činy, tak pokud na to přistoupíme, tak za chvilku můžeme rezignovat úplně všichni. Z ODS cítím důvěru.
***
KDO JE KDO
* Libor Michálek
Nyní už bývalý šéf Státního fondu životního prostředí je jednou z hlavních postav kauzy. Právě jeho údajně Knetig přesvědčoval, že je nutné upravit výběrová řízení tak, aby z nich měl ministr profit. Michálek si schůzky s ním nahrával. Do fondu ho letos v srpnu dosadil sám Drobil. Předtím Michálek působil ve vedoucích funkcích ve Fondu národního majetku, Komisi pro cenné papíry a v České národní bance.
* Martin Knetig
Bývalý finanční poradce Drobila údajně podle nahrávek manipuloval výběrová řízení v gesci fondu. Dříve pracoval dlouhá léta v České národní bance, kde byl likvidátorem společností.
* Dušan Fibingr
Na SFŽP byl ve funkci prvního náměstka. Na starosti měl úsek řízení Operačního programu životního prostředí. Podle Michálkova podezření údajně překročil své pravomoci při jednání s bankami. V letech 2000 až 2002 pracoval na ministerstvu zemědělství.
PENÍZE PRO PŘÍRODU?
Státní fond životního prostředí České republiky je institucí, která je významným finančním zdrojem pro ochranu a zlepšování stavu životního prostředí. Fond disponuje štědrým rozpočtem. Jen za loňský rok přesáhly příjmy instituce patnáct miliard korun, její výdaje přitom nečinily ani dvě miliardy korun. Zůstatek na účtu fondu tak ke konci roku 2009 byl 18,5 miliardy.
Příjmy fondu jsou tvořeny především z plateb za znečišťování či poškozování životního prostředí, ze splátek poskytnutých půjček a jejich úroků, výnosů z termínovaných vkladů či dotací ze státního rozpočtu. Mimo jiné získává fond také příjmy z programu Zelená úsporám. Tyto příjmy netvoří součást státního rozpočtu České republiky. O použití finančních prostředků z fondu rozhoduduje ze zákona ministr životního prostředí na základě doporučení poradního orgánu – Rady fondu.