6.8.2011
Domácí politika
Ministr zahraničí a vicepremiér kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Karel Schwarzenberg (TOP 09) nepřímo podpořil organizátory blokády proti kácení napadených stromů na Šumavě a kritizoval současné vedení Národního parku Šumava pod taktovkou exministra dopravy a zdravotnictví Jana Stráského. Toho označil za funkcionářského turistu, který zcela nerozumí problematice lesnictví. Schwarzenberg to uvedl v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny (LN).
„Ano, rozumný dialog přestal. Je to jako bitva u Domažlic mezi křižáky a husity, každý je přesvědčen o své svaté pravdě a mlátí se hlava nehlava. Vím, že národní park za minulých vedení dělal chyby, ale co se tam děje teď, považuji za závažnou chybu, která nás tězce poškodí,” řekl LN kníže. Schwarzenberg se také přiklonil k tomu, že by aktivistům Hnutí Duha nemělo být bráněno v demokratickém protestu - je to prý jejich zákonné právo. Tomu ovšem klatovský soud blokádu zakázal.
Podle Schwarzenberga je především „blbost”, že se kácí v parku masově. „Jestli chtějí vytěžit čtyři tisíce stromů v jedné lokalitě, no tak to bude pořádná paseka,” vysvětluje Schwarzenberg. Podle svých slov s kůrovcem bojoval celý život (Schwarzenberg studoval lesnictví v Mnichově). Prý, když někdo v jeho revíru na Orlicku spatřil kůrovce, okamžitě se to řešilo.
Anketa
Souhlasíte s Karlem Schwarzenbergem, že ředitel NP Šumava Jan Stráský lesnictví nerozumí?
ano, souhlasím
82%
ne, v žádném případě
18%
V anketě hlasovalo
197 čtenářů.
Schwarzenbeg také použil kritického tónu proti bývalému ministru životniho prostředí Martinu Bursíkovi, který v roce 2007 po orkánu Kyrill nechal desítky tisíc popadaných stromů hnít, čímž vlastně umožnil vydatnou líheň lýkožrouta. Byla to podle něj závažná chyba, ale ty se z neznalosti věci prý stávají a v zápětí dodal, že když „jedna strana jsou blázni a druhá zloději, je to pak těžké.”
Jana Stráského považuje kniže a předseda TOPky za „turistického funkcionáře” (Stráský je předsedou Kubu českých turistů) , který nemá znalosti lesníků ani ochránců přírody. Prý je ale přesvědčen o své pravdě. Největší chybou Stráského je pak prý jeho neochota se bavit o problematice kůrovce se skutečnými vědci. V Národním parku se zasahovat nemá zejména proto, že se tak děje po celé Evropě - smysl národního parku podle jeho názoru spočívá v tom, „že se tam prostě nesmí zasahovat.”
„On nemůže říkat: já, Stráský, rozhoduji proti všem předpisům, protože já vím všechno lépe, a protože já tady nechci vidět suché stromy, tak se tu bude řezat hlava nehlava. To nejde. On mlží, on říká věci, které jsou správné pro hospodářský les, ale ne pro národní park”, podotýká vicepremiér.
Schwarzenberg v rozhovoru také poukázal na vliv „hlubockého” Pavla Dlouhého z ODS, který má své zájmy nejen v Budějovicích, ale také v areálu šumavského parku, kde je velmi kvalitní dříví. Je podle něj až nápadné, jak se někteří další funkcionáři postavili za těžbu dřeva na Šumavě, vše je prý logicky propojené. Schwarzenberg však připustil v duchu slov bývalého předsedy Senátu Petra Pitharta, že Stráský je čestný člověk, ovšem opět dodal, že se v problematice lesnictví opravdu nevyzná.