logo Silvarium tisk

MAPUJÍ ŽIVOT ZVÍŘAT, USILUJÍ O ZACHOVÁNÍ BIODIVERZITY A ZAVÁDĚJÍ OCHRANU PŘÍRODY I V MÍSTECH, KDE ZATÍM CHYBÍ. POMÁHAJÍ V BOJI PROTI PYTLÁKŮM A MONITORUJÍ PRALESNÍ SALINY – VÝZNAMNÁ STANOVIŠTĚ OHROŽENÝCH ZVÍŘAT. ČEŠTÍ VĚDCI POD VEDENÍM ZOOLOGA TOMÁŠE JŮNKA Z ČESKÉ ZEMĚDĚLSKÉ UNIVERZITY V PRAZE PEČUJÍ V KONGU O BUDOUCNOST AFRICKÉ DIVOČINY.

* Během expedice Neuron jste se v Kongu u hranic s Kamerunem vydal do nitra pralesa, kam lidská noha pravděpodobně dosud nevkročila. Objevil jste neznámou salinu. Co vás k ní zavedlo?

V Kongu monitorujeme několik salin. Jde o výjimečně bezlesá, tedy slunná místa v jinak zarostlém pralese. Koncentruje se u nich mnoho zvířat, protože tamní půda je bohatá na minerály. Před poslední cestou jsem na satelitních snímcích objevil místo beze stromů. Tušil jsem, že by mohlo jít o salinu. Místní lidé o ní nevěděli, v pralese je totiž známá jedna cesta, ale co je mimo ni, nikdo moc neví. A tak jsem se k ní vydal.

Celý článek najdete v měsíčníku National Geographic Česko

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě