Pardubicko, u nás doma
Petr Bělina
Pardubice - Zdroje dřevní biomasy jsou sice obnovitelné, ale nikoliv neomezené. Znamená to, že bychom měli s tímto obnovitelným zdrojem hospodařit rozumně.
Jestliže značná množství biomasy jsou přeměněna na energii pouze ze 30 až 40 %, pak je jasné, že o hospodárnosti a rozumném nakládání se hovořit nedá.
Přesně toto se však v současnosti děje při spalování biomasy ve velkých elektrárnách při výrobě elektrické energie a je nutné podotknout, že za výrazné finanční podpory státu. Jestliže se vyrobí 1 MWh elektrické energie v běžné elektrárně, pak má tržní hodnotu blížící se 1 200 Kč, ale v případě že tato energie pochází z biomasy, pak ji stát podpoří až 4 500 Kč.
Navíc elektrárenská společnost ušetří za nákup emisních povolenek. Například elektrárna ČEZ v Hodoníně potřebuje pro svůj jeden blok až 1 200 tun biomasy denně. Pro názornost je to množství, které by postačilo k vytápění až 240 rodinných domů po celou topnou sezonu, přičemž účinnost přeměny energie kotlů pro spalování biomasy je v tomto případě běžně kolem 90%.
Není tedy namístě, dnes často očerňované lokální zdroje znečištění (kotle rodinných domů na hnědé uhlí), podpořit tím, že jim umožníme přejít na spalování biomasy (dřevních pelet, dřevní štěpky), které je k životnímu prostředí z hlediska znečištění neutrální?
Byly vypracovány studie, které poukazují na to, že dřevní biomasa by neměla být dopravována na dlouhé vzdálenosti a měla by být nejlépe spotřebována v místě, kde byla vyprodukována.
Má to však jeden háček. Médii již proběhla informace, že letos nás čeká nedostatek dřevní biomasy kvůli narůstající spotřebě v elektrárnách. To povede k nárůstu její ceny, na což doplatí především právě majitelé menších zdrojů tepla. Ministerstvo životního prostředí v minulosti přislíbilo nápravu současného stavu.
Doufejme, že zrušení podpory pro spalování biomasy ve velkých a neúčinných elektrárnách neodkládají politici až na další předvolební kampaň, podobně jako tomu bylo v případě podpory solárních zdrojů.
O autorovi: Petr Bělina, člen odborné komise Věcí veřejných pro životní prostředí