10.3.2011
Interview ČT24 18:30
František LUTONSKÝ, moderátor
Dobrý den, vítejte u Interview ČT 24. Jak jistě víte z našeho zpravodajství, po značné vlně kritiky couvá vláda se zvyšováním daně z přidané hodnoty. Snížená sazba vzroste příští rok na 14 procent a rok poté se obě sazby sjednotí na 17,5 procentech, a to všechno z dohodnutých výjimek. O důchodech bude taky vláda hlasovat spolu s hlasováním o důvěře vládě. Ivan Fuksa je v této vládě ministrem zemědělství a je tam za stranu ODS. Dobrý den.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Dobrý den.
František LUTONSKÝ, moderátor
Pane ministře, zeptám se vás úvodem, v podstatě i jako bývalého náměstka ministra financí, to, co dnes dohodla K9, tak je to pro vás dobré řešení?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Je to dobré řešení, protože i v předešlých několikaletých diskusích spodní sazby DPH se hovořilo, že to sbližování by mělo býti postupné. Za prvé, bylo by citlivější, dalo by prostor pro lepší reakci trhu na toto sbližování a navíc spodní hranice, kdyby se vyhoupla na 20 procent, tak bysme skutečně patřili mezi asi 3 nejdražší země v Evropě.
František LUTONSKÝ, moderátor
Je zajímavé, jak ministři dokáží hájit jeden den stanovisko 20 procent a druhý den stanovisko, které se dohodne a je trošku jiné.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Jsem koaliční partner a to vždycky ta dohoda v rámci koalice je velmi složitá, je plná ústupků a i přesto, že tu dohodu jsem nepovažoval za úplně ideální, tak nicméně jsem loajální člen vlády a považoval jsem za férové a za správné tu pozici hájit.
František LUTONSKÝ, moderátor
Takže v tuto chvíli je to definitivní řešení, nebo se dá očekávat zase nějaká změna, až si přečteme několik článků třeba od hlavy státu, od Václava Klause v novinách a prezident Václav Klaus možná bude i dál kritizovat zejména sjednocování sazeb DPH s ohledem na důchodovou reformu.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Já bych ani tak neřekl, že by se čekalo na dopis nějakého významného státníka, ale spíše já bych se, nebo očekávám to, s čím třeba zítra nebo pozítří přijde koaliční partner a jestli nám zase náhodou neoznámí, že udělali internetové hlasování, referendum a že jejich voliči to nepřijali. Takže pevně věřím, že toto už se dít nebude.
František LUTONSKÝ, moderátor
Jako je tam riziko v tuhle chvíli, že to, co se dohodlo na K9, tak zase zítra nebude platit?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Já si myslím, že riziko je vždycky a ty koaliční dohody už nám takhle několikrát selhaly. Takže nejsem pánbůh, na druhou stranu nemám křišťálovou kouli, neumím to říct, nicméně riziko je vždycky.
František LUTONSKÝ, moderátor
To nevypadá na nějakou velkou důvěru v koaličního partnera, se kterým chcete prosazovat tak razantní změny, jako je reforma důchodů, jako je zdravotnická reforma.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Tak já si myslím, že důvěra je jedna věc. Skutečné reakce a skutečné chování je další věc a na druhou stranu, je zapotřebí, abysme všichni byli optimisti, protože máme historickou příležitost, za prvé matematicky silnou koalici 118 hlasů a po dlouhé době máme rok bez voleb, takže by se koaliční partneři nemuseli bát přílišné negativní reakce veřejnosti na to, či ono a měli bysme teda konečně, i když víme, že je to nepopulární věc, tak ty kroky učinit.
František LUTONSKÝ, moderátor
Ruku v ruce s důchodovou reformou půjde i zdravotní reforma. Když jsem říkal, že od roku 2013 bude sjednocená sazba DPH na 17,5 procentech, znamená to, že bude sjednocená i pro léky?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Tak na to v tuhle chvíli neumím zareagovat. Ale pokud hovoříme o tom, že by měla být jednotná sazba pro všechny, takže by byla pravděpodobně pro všechny.
František LUTONSKÝ, moderátor
Tak tam se asi dá očekávat nějaká minimálně třenice, nejenom ve vládě.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Tak třenice můžete očekávat i nad sebemenší malichernou věcí ve vládě.
František LUTONSKÝ, moderátor
A tohle není malicherná věc ale, pane ministře.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
A tohle není, tohle není malicherná věc, takže pravděpodobně je to možné, no.
František LUTONSKÝ, moderátor
Tak když jste tady používal ta slova o důvěře a nedůvěře v tuto vládní koalici, tak obáváte se o osud zdravotní reformy, když teda to postoupím trochu dál?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
To je, jestliže se bavíme o důvěře v koalici, tak je to, jako kdybysme se bavili o důvěře v manželství prostě. Přichází úplně všechno v úvahu a základem je prostě ten finální cíl, dospět toto 4čtyřleté období v této silné koalici do úspěšného cíle a něco za sebou nechat, to znamená, něco dokázat, a to je skutečně ta důchodová reforma.
František LUTONSKÝ, moderátor
A proč to působí dojmem, že to vláda nemá připravené v tuhle chvíli?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Já si nemyslím, takhle, vláda to, není to v žádným případě v té pozici, že by to nebylo připravené, naopak o důchodové reformě se tady diskutuje 20 let, všechny varianty byly na stole. To znamená, jestliže teď ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Dobře, ale nikdy nenastala shoda, to je ta podstatná věc.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Ano, ale tak samozřejmě taky je zapotřebí vycházet z toho, jakej máte politický systém. Kdyby tady v této zemi existoval většinový volební systém, tak samozřejmě, že ta reforma by se dala udělat už dávno a daleko rychleji. Samozřejmě, že ve volbách by to voliči velmi pravděpodobně té straně, která to udělala, velmi rychle spočítali. My máme poměrný systém a ten v podstatě umožňuje takové to mixy.
František LUTONSKÝ, moderátor
No dobře, ale v okamžiku, kdy se teda dozvíme, tak to pojďme vzít postupně, kdy se dozvíme, že vláda chce zvýšit DPH na 20 procent, najednou se tam objeví 7 výjimek, těch 7 výjimek ještě nebylo kompletních, protože tady byly úvahy o tom, že by se přidaly nějaké další výjimky. Do toho zmiňovaná cena léků, do které by se zvýšení DPH také promítlo, což by mohlo ohrozit zdravotní reformu. Do toho ministr zdravotnictví Leoš Heger přispěchá s tím, že by požadoval potom nějakou kompenzaci, protože by zase neměl na dohodnuté platy lékařů. Tak jak jinak to působí, než chaoticky v tuhle chvíli?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Vím, ale všechno se musí se vším a ve finále se představuje ta finální dohoda. Tady je bohužel nevýhoda to, že vlastně během tvorby té dohody a hledání té shody, té společné řeči vlastně někteří zástupci koaličních stran oznamují vám novinářům to, v jaké fázi jsme a vy vlastně komentujete věci, které jsou ještě v pohybu a které jsou živé. A to samozřejmě zase opět vytváří zpětnou reakci na definitivní rozhodnutí těch jednotlivých členů této koalice. Takže já si myslím, že je zcela přirozené, že se k něčemu dojde a ten názor se změní. Je to sice nepříjemné, protože já vím, jak dlouho jsme k tomu docházeli. Teď ta dohoda, která je, tak z pohledu za prvé ministra za ODS, ale i z pohledu ministra zemědělství se mi tato závěrečná dohoda zdá daleko pragmatičtější a rozumnější a prostě lepší. A jak jsem říkal, jsem loajální ministr a i tuto dohodu, která bude předložena, tak budu držet a podporovat.
František LUTONSKÝ, moderátor
A dokážete v tuhle chvíli říct, jak se ta sjednocená 17,5 procentní sazba projeví přímo ve vašem resortu? Nebo by to byla střelba od boku v tuhle chvíli?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Tak v tuhle chvíli by to byla střelba od boku mimo jiné i z toho důvodu, že ve čtvrtek jsem byl na sněmu Agrární komory v Olomouci, tam jsme na to téma s agrárníky diskutovali. Před chvílí jsem se vrátil z Vysočiny, v Jihlavě jsem jednal s Agrární komorou, zemědělci a starosty. Samozřejmě jakékoliv zvýšení spodní sazby DPH na potraviny, tak producenty českých potravin staví do složitější situace, nicméně ať dovezeme potraviny z Evropy jakoukoliv, nebo máme tady svoji, tak ta sazba DPH je na všechny stejná. Nicméně nás by to jednoznačně ohrožovalo v příhraničních oblastech. Jestliže by prostě v tom Rakousku, Německu byla ta sazba nižší, tak už dneska se tam jezdí za lacinější potravinou, takhle by se jezdilo ...
František LUTONSKÝ, moderátor
A jak to pocítí třeba čeští zemědělci? Protože od ledna roku 2012, tedy příštího roku, vzroste ta snížená sazba o 5 procent a pak ve finále to bude o 8,5 procenta. Tak co to jako bude znamenat?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Tak jednoznačně to bude znamenat za prvé zvýšený příjem pro stát, v každém případě zdražení toho celého řetězce. Otázka je, kdo bude na tom zdražení profitovat a kdo bude na tom zdražení znevýhodněn. Ten řetězec je velmi jednoduchý, je to producent základní suroviny, pak je to zpracovatel, pak je to prodejce. Takže vždycky zatím ve finále to v té nejtěžší situaci byli ti základní zpracovatelé těch prvních komodit, prostě mléko, maso, ti to vždycky odnášeli. Cenotvůrce v našem systému jednoznačně je síť supermarketů. Takže v tuhle chvíli vám žádný makroekonom nepropočítá, co jakým způsobem dopadne, nicméně ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Tomu rozumím, ale tak jako od boku se dá asi říct, jestli to bude znamenat třeba, když tady diváci mohou vidět komentář Dany Večeřové, což je mluvčí Potravinářské komory, ten komentář se teda ještě vztahoval k těm 20 procentům, ale tak ona říkala, že v podstatě lze očekávat růst dovozu potravin do České republiky a minimálně nějaké trvalé poškození konkurenceschopnosti.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Ne, tak jednoznačně dojde ke zdražení potravin, to je jasné. Ty matematické modely, které byly aplikované, nebo respektive které se i ověřovaly skutečným zvýšením spodní sazby DPH nejen v České republice před několika dny, hovoří vlastně o tom, že maximálně o 50 procent se projeví to zdražení, ten rozdíl. To znamená, budeme-li tady, jestliže by bylo, přicházelo v úvahu 10procentní zvýšení, tak můžeme hovořit něco o 4, 5 procentech zdražení potravin. Samozřejmě otázka je, co s tím udělá ten trh, celý ten řetězec, výrobce, zpracovatel potraviny a finální prodejce. A samozřejmě, že to změní i chování českých klientů. Jestliže to povede ke zdražení potravin, tak čeští klienti více se stále soustředí na lacinější potraviny, možná i méně kvalitnější, trošku nám to nabourá ten proces, který jsme nastartovali v minulém roce, a to je podporovat kvalitní českou regionální potravinu, která zcela přirozeně a logicky je dražší. Takže těžko predikovat, jak se spotřebitel zachová. V každým případě to ten trh ovlivní a možná to ovlivní i velmi významně. To, co v tuto chvíli je kalkulovatelné poměrně rychle, je to, jaký bude ten dopad do státního rozpočtu, v podstatě sbližování o 1 procento těch dvou sazeb dělá nějakých + 19 miliard. Takže toto lze zpracovat, ale nicméně nikdo nedokáže odhadnout, jak se změní chování zákazníků.
František LUTONSKÝ, moderátor
Ale když tady mluvíme o nějakých potenciálních problémech českého zemědělství, tak co vy s tím budete dělat? Protože vy jste říkal, že tenhle kompromis budete hájit, seč vám budou síly stačit.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Ne, tak co můžu dělat jako prostě?
František LUTONSKÝ, moderátor
Na to se ptám.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
No tak, no, budu to akceptovat a budu to respektovat.
František LUTONSKÝ, moderátor
Ono totiž, když se podíváme na přelom roku, tak hodně zlé krve v podstatě působily přímé platby zemědělcům, když se v rozpočtu na ně objevila 0. Zemědělci přitom letos mohou dostat na těch platbách skoro 5 miliard korun, byť je potřeba říct, že jsou to peníze, peníze v podstatě z národních zdrojů.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Ale byť je třeba říct, že to je třešinka na dortě a dělá se z toho prostě to, že vláda naplánovala 0, tak se dělá to, že se zemědělci ožebračili, vůbec to není pravda ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Ale vy už tam 0 nemáte, to je taky potřeba říct.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Za prvé. Ale celej zemědělskej sektor v loňským roce dostal z Evropské unie 30 miliard korun a od národních dotací v letošním roce je to skoro 50 miliard korun. K tomu samozřejmě ještě možnost dorovnávat to z těch národních zdrojů, ty příslušné top-upy. Jestliže jsme vloni sestavovali úsporný rozpočet na letošní rok, kdy šetří každá česká rodina, tak bylo zcela logické, že při tom nárůstu těch dotací z Evropské unie, tak prostě je v tuhle chvíli skoro až nemravné, hovořit o tom, že je zapotřebí k tomu zvyšovat top-upy, nicméně za tu dobu se na trhu vytvořily určité anomálie, které Evropskou unií nebyly řešeny v minulých letech a ani národní země neměly mechanismy, jak finančně pomoci. V tuto chvíli je to sektor prasat a sektor kuřat a my v tuhle chvíli hledáme cestu, jak jim pomoci. A já právě uvolněné finanční prostředky, které hledám navíc, tak chci řešit právě jako záchranu tady těchto sektorů.
František LUTONSKÝ, moderátor
A to bude kolik teda, když tedy mluvíme o 30 miliardách na jedné straně, 50 miliardách na straně druhé?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
To jsou peníze, které jsou rozdány a se kterými prostě v tuhle chvíli už nelze manipulovat. A to navýšení je velmi sympatické, to, co v tuhle chvíli jednoznačně řešíme a na co v minulosti nebyly nástroje, tak je podpora kuřat a podpora prasat a v tuhle chvíli já jsem oznámil, že dávám do hry k dispozici 1,3 miliardy ve věci top-upů. Top-upy se vyplácejí v listopadu, v prosinci, to znamená, to je ta třešinka na dortě a to zlepšení, nicméně to, co považuju skutečně za velmi krizové, jsou kuřata a prasata. A já na podporu tady těchto segmentů chci uvolnit finanční prostředky na pomoc zemědělcům ještě v první polovině letošního roku.
František LUTONSKÝ, moderátor
Z těch 1,3 miliardy korun?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Teďko k tomu mám k dispozici 1,3 miliardy.
František LUTONSKÝ, moderátor
S tím, že těch peněz může být ke konci roku ještě víc, nebo míň?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Tak záleží na tom, jakým způsobem se bude vyvíjet ekonomika. V tuhle chvíli počítat to, že někde něco vyškrábneme asi ze státního rozpočtu, asi těžko, na druhou stranu připravujeme několik transformací, kde bysme měli na té státní správě ušetřit. Jenom pro zajímavost, bavíme se o 6,5 miliardách, které se točí v resortu zemědělství, v těch doprovodných dozorových kontrolních orgánech, výzkumných ústavech a tak dále u transformace, jak jsem letos nastartoval. A taky očekávám, že jestliže si chci říct o nějaké peníze navíc, tak se držím pravidla, že pomož si a bude ti pomoženo. To znamená, já v rámci tady tohoto chci i nějaké ty uvolněné, ty zdroje najít ve zlevnění našeho systému zemědělského.
František LUTONSKÝ, moderátor
Tak vy ty zdroje ani nemusíte moc hledat. Když se člověk podívá na hospodaření státního podniku Lesy České republiky, který je v rekordním zisku, přes 3 miliardy korun, 3 miliardy 13 setin ...
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
A na účtě má přes 7 miliardy. Tak kdybych mohl s těmito penězi počítat, tak je to úplně báječné a nemáme žádný problém. Problém je pouze v tom, že pokud jimi ..., ze státního podniku tyto peníze zapojíme do státního rozpočtu, tak v tuto chvíli podle evropské metodiky, metodiky ESA 95, nám to zvyšuje deficit státního rozpočtu a to mi ministr financí ani premiér v tuhle chvíli nedovolí. Tak my musíme hledat jinou sofistikovanější formu, jak tyto peníze, které tam skutečně jsou a zemědělství by jednoznačně pomohly, ale zároveň jsme říkali, že to jsou i peníze, které by do budoucna z těchto státních podniků měly býti používány na reformu důchodového systému a zdravotního systému, tak musíme najít systém, jak to zapojit do státního rozpočtu, aby ten deficit nešel.
František LUTONSKÝ, moderátor
Tak co člověka napadne, to je akciová společnost, a to v tuhle chvíli ...
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Akciová společnost, to jsme představovali. Vydiskutované s Evropskou unií je, že pokud je to pravidelná dividenda, tak to není bráno jako deficitní impuls do státního rozpočtu. Na to, abych z Lesů já mohl dostávat pravidelnou dividendu, bylo by potřebné, aby tato společnost byla akciovou společností, třeba i ve 100procentním vlastnictví státu.
František LUTONSKÝ, moderátor
No a to je úvaha, kterou má ministr zemědělství někde v šuplíku nebo o ní opravdu jedná v koalici, nebo s ohledem na to, jak se proti tomu ohradila opozice, tak to vůbec nechcete otevírat, tohle téma?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
To je úvaha, kterou máme v šuplíku, tuto věc já chci vzít na koaliční jednání během letošního roku, protože situace nás jednoznačně bude tlačit k tomu, abysme si na ty volné zdroje, které nahospodařily Lesy České republiky, skutečně sáhli a zapojili je do státního rozpočtu. Takže v tomto roce chci na toto téma diskutovat.
František LUTONSKÝ, moderátor
Jaká je pro to atmosféra v koalici?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Tak v koalici, když jsme toto téma otvírali a konzultoval jsem to s jednotlivými partnery na konci loňského roku, tak mi ta shoda připadala i velmi, velmi silná. Nicméně diskuse na téma hospodaření v Lesích České republiky můžou některý názor některých politiků trošku v této věci ovlivnit. Nicméně vycházím z toho, že jsme konzervativní pravicová, středo-pravicová koalice, takže každý pochopí, že nejideálnější systém je skutečně akciová společnost. To, co v tuhle chvíli víme, tak je to, že ČSSD je jednoznačně proti tomuto, považuje to za nastartování privatizace Lesů České republiky. Přestože hovořili jsme i s lídrem nebo stínovým ministrem zemědělství, panem poslancem Haškem a hejtmanem jsem na to téma hovořil, viz. rakouské modely, kde existujou státní akciové společnosti, kde je garantováno to, že ať přijde jakákoliv vláda, tak nemůže tu společnost prodat nebo zprivatizovat do privátních ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Což by znamenalo teda nějaký zákon přímo o ...
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Což by znamenalo zákon, buď třeba to postavit na metodě ústavní většiny, to znamená, většího počtu hlasů, což k tomu potřebujete jednoznačně i hlasy koalice, aby případně ..., i hlasy opozice, aby koalice si tam třeba neprosadila nějakou svoji věc. Takže je zcela, je celá řada přesvědčených ...
František LUTONSKÝ, moderátor
No a to, co máte v šuplíku, nebo kdybyste to měl předkládat jenom sám za sebe, tak kolik procent by měl stát?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Ne, ne, my se bavíme o tom, že dneska je to národní podnik, který je ve 10procentním vlastnění a chce ho překlopit na akciovou ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Rozumím a nechal byste 100 procent státu?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
... společnost, a v této fázi prostě je to, co já považuju ... Priorita, priorita je dostat peníze z Lesů České republiky do státního rozpočtu, aniž by se navýšil deficit. Proto potřebuju to překlopit na akciovku a potřebuju teda, aby byl smír v rámci opozice, koalice, tak chci, aby to zůstalo v tuhle chvíli i nadále ve 100procentním vlastnictví státu. Vedeme velmi složitou diskusi, která se vedla i při Dřevěné knize. To, co jednoznačně ukazuje ta situace na trhu, že je velmi nezdravé, aby tady existoval dominantní podnik, který vlastní a obhospodařuje 60 procent lesů v České republice. Tam by bylo ideální, aby se určitá část privatizovala, buď prostřednictvím umístění akcií na burze a prodej, tak jako se privatizoval například ČEZ. A očekával bych od toho, že za prvé, kdyby takovýto krok existoval, tak že bysme zjistili skutečnou tržní hodnotu Lesů České republiky, což dnes absolutně nevíme. A za druhé, kdyby do této společnosti vstoupil privátní sektor, určitě by se zlepšila kultura této společnosti, jako jsme to třeba mohli v předešlých 15 letech pozorovat na ČEZu.
František LUTONSKÝ, moderátor
No a když mluvíte o kultuře, tak vy jste, jestli se nemýlím, taky zadal šéfovi Lesů České republiky, panu Sýkorovi protikorupční audit. Znáte už jeho výsledky?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Ne, neznám, protože v tuhle chvíli se připravuje zadání toho protikorupčního auditu. Já jsem dal, zadal za úkol zpracovat 3 audity vlastně od mého nástupu. První audit, který posuzoval to, zda v Lesích prostě při jednotlivých těch výběrových řízení a vůbec při celém hospodaření došlo k porušení zákona, tak ten audit byl prostě zpracován, byl i posouzen a vyhodnocen dozorčí radou. Poslední audit, který jsem dal příkaz v tomto roce, aby byl zpracován, tak to je protikorupční audit, to znamená, aby se zaměřil na to, jaké jsou protikorupční mechanismy, zda prostor pro tu korupci tam je, zda tomu tak bylo ...
František LUTONSKÝ, moderátor
To souvisí s tou pověstnou větou bývalého poradce, bývalého ministra a bývalého šéfa dozorčí rady Lesů České republiky, pana Drobila o krádeži za bílého dne.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Tak ta věta, ta diskuse Lesů České republiky významným způsobem poškodila tu možnost a tu informaci dala na stůl veřejnosti a je zapotřebí ji buď potvrdit, nebo vyvrátit, a to může jedině protikorupční audit.
František LUTONSKÝ, moderátor
Mimochodem, vaši koncepci, která je obsazena v Dřevěné knize, kterou jste tady zmiňoval, tak bude ji naplňovat stávající vedení Lesů České republiky? Protože i váš koaliční partner, Věci veřejné vyzývaly k tomu, abyste odvolal šéfa Lesů.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Tak já jsem, když jsem nastoupil do ministerstva a začal jsem, někdy v červenci řešit problematiku Lesů České republiky, tak jsem ji řešil v prekérní situaci, v jaký snad nebyl žádný předešlý ministr. Za prvé, byl zrušen tendr na těžbu dřeva pro rok 2011, my jsme měli za úkol najít společenskou a koaliční dohodu na to, jak se tato situace vyřeší, proto já jsem dal tomuto managementu za úkol za prvé v loňském roce připravit úsporná opatření stejná, jako se týkaly rozpočtu, za druhé připravit tendr na rok 2011 a třetí úkol je připravit velký tendr na komplexnější, dlouhodobější období. Teď jsme vlastně, máme za sebou splněné 2 úkoly. Teď jsme při realizaci toho posledního. A v té situaci, ve které jsem byl, tak odvolat ředitele, bylo to nejpopulističtější a nejjednodušší řešení ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Mám tomu rozumět, že si to necháváte na potom, nebo až splníte 3 body?
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Ne, já si nic nenechávám na potom, já určuju jasná pravidla hry. Já jsem tomuto managementu uložil 3 úkoly a řekl jsem: Jestliže ty 3 úkoly splníte, máte právo na život a máte právo řídit tuto společnost, pokud je nesplníte, tak počítejte s tím, že se s vámi rozloučím.
František LUTONSKÝ, moderátor
Ivan Fuksa, ministr zemědělství. Děkuju za rozhovor.
Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/
Taky děkuju za rozhovor.
František LUTONSKÝ, moderátor
A vám, divákům čtyřiadvacítky, díky za pozornost, mějte se hezky a dobrý večer.