Za prvních devět měsíců letošního roku vyrobila Skupina ČEZ v domácích elektrárnách spalováním biomasy více než 300 tisíc MWh elektřiny. Meziročně tak došlo ke zvýšení produkce o více než 28 %.
Za prvních devět měsíců letošního roku vyrobila Skupina ČEZ v domácích elektrárnách spalováním biomasy více než 300 tisíc MWh elektřiny. Meziročně tak došlo ke zvýšení produkce o více než 28 %. Za celý loňský rok Skupina ČEZ v ČR z biomasy vyrobila přes 337 tisíc MWh.
Za prvních devět měsíců letošního roku vyrobila Skupina ČEZ v domácích elektrárnách téměř 303 tisíc MWh elektřiny z biomasy, což znamená pokrytí spotřeby více než 100 tisíc domácností a meziroční zvýšení produkce o 28,1 %. Lídrem ve spalování biomasy v rámci Skupiny ČEZ v ČR je hodonínská elektrárna, která tímto způsobem vyrobila více elektřiny než všechny ostatní provozy dohromady. Nováčkem spoluspalujícím biomasu v rámci Skupiny ČEZ v ČR je letos Teplárna Trmice, která do konce září vyprodukovala více než 27 tisíc MWh při spotřebě necelých 10 tisíc tun biomasy.
„Na výši produkce se začínají pozitivně projevovat investice do logistického zázemí a skladování v areálech našich provozoven. Výsledek ovlivnilo také efektivnější využití výrobních kapacit a zlepšená spolupráce s dodavateli v jednotlivých lokalitách,” komentoval vývoj Dušan Timko, ředitel Organizační jednotky Teplárny Hodonín, Poříčí, Tisová a Vítkovice. V elektrárně Hodonín došlo v průběhu uplynulých několika let mj. ke zprovoznění laboratoře pro analýzy biomasy, třídiče biomasy a v realizaci je dopravní linka na peletky z biomasy. V lednu 2012 by zde měl být zprovozněn také automatický vzorkovač biomasy.
Výroba z biomasy v elektrárnách Skupiny ČEZ v ČR (leden – září 2011)
Výroba leden-září 2011 (MWh)
Tisová
8 603
Poříčí
61 500
Teplárna Dvůr Králové
17 292
Hodonín
163 213
Vítkovice
41
EC Jindřichův Hradec
24 594
Teplárna Trmice
27 723
Celkem v ČR
302 966
Biomasa je elektrárnami využívána buď v kombinaci s uhlím, nebo samostatně. Bez spoluspalování s uhlím je biomasa využívána v lokalitách Hodonín a Jindřichův Hradec. Obě přitom představují pro odběratele v regionu současně zdroj elektřiny i tepla.
Energetické centrum Jindřichův Hradec (EC JH) používá jako palivo výhradně balíky sena, slámy a cíleně pěstované energetické rostliny. Od ledna do září vyrobili v Jindřichově Hradci téměř 25 tisíc MWh elektřiny a zajistili tak elektřinu pro více než 9 tisíc jihočeských domácností. Výhledově by roční produkce elektřiny v EC JH měla činit zhruba 34 tisíc MWh.
„V Energetickém centru Jindřichův Hradec bylo v letos dosud vyprodukováno a dodáno odběratelům také více než 78 tisíc GJ tepla,” rekapituluje Martin Hrubý, projektový manažer EC JH, další významnou položku v produkci.
V elektrárně Hodonín loni odstartoval 4. blok nový model provozu, kdy na najíždění a provoz fluidního kotle je jako palivo používána výhradně biomasa. „Události předcházelo dokončení projektu úprav fluidního kotle FK2, spalovací zkoušky biopaliva na bázi fritovacího oleje a vyřešení problémů s výskytem nadrozměrných částí instalací třídiče,” podotkl Antonín Svěrák, vedoucí odboru řízení provozu hodonínské elektrárny. Elektrárna Hodonín je současně evropským unikátem v dodávce přeshraničního tepla, když z celkově ročně vyrobených 800 000 GJ tepla dodá 120 000 GJ do slovenského města Holíč.
Více o spalování biomasy, druhého nejvýznamnějšího obnovitelného zdroje v rámci Skupiny ČEZ, najdete na
Martin Schreier
manažer komunikace ČEZ
Cíle Skupiny ČEZ v oblasti rozšiřování výrobních kapacit z obnovitelných zdrojů přímo souvisejí s cílem ČR dle klimaticko-energetického balíčku EU dosáhnout v roce 2020 celkem 13,1% podílu obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě primárních zdrojů.
Zároveň jsou naplněním vize FUTUR/E/MOTION, kterou Skupina ČEZ realizuje svůj záměr investovat do nových technologií umožňujících vyrábět, distribuovat a spotřebovávat elektřinu efektivněji a šetrněji.