Jana Zvettlerová
Vimperk – Ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jan Stráský navštívil v úterý 5. dubna svého bavorského partnera, ředitele Národního parku Bavorský les, Karla Friedricha Sinnera. Zdvořilostního, ale i pracovního setkání, se v Grafenau kromě obou ředitelů účastnil také budoucí ředitel NP Bavorský les Dr. Franz Leibl a zástupce ředitele NPBW Karl Barthmann. Ředitele Stráského doprovázel nově jmenovaný náměstek Jiří Mánek.
Karl Friedrich Sinner po svém dvanáctiletém působení v čele NP Bavorský les odchází do důchodu. Od 1.5. jej ve funkci nahradí Dr. Franz Leibl, který až doposud zastával funkci vedoucího oddělení ochrany přírody na Úřadu vlády Dolního Bavorska v Landshutu.
„Předmětem schůzky bylo naše vzájemné seznámení, a také příprava pokračování započaté spolupráce obou národních parků. Jsem rád, že jsme si již po měsíci mého působení vyhradili čas na společné setkání, které považuji za oboustranně přínosné. Definovali jsme oblasti, ve kterých budeme chtít i nadále spolupracovat. Určitě to budou společné projekty strážní a informační služby, ekologická výchova, nebo některé výzkumné projekty,” charakterizoval setkání Jan Stráský.
Při schůzce bylo diskutováno řešení situace, týkající se memoranda o přeshraničních stezkách, jehož podmínky nebyly naplněny, ale časová platnost vypršela. Pozornost byla věnována i ostatním aktuálně platným memorandům mezi oběma národními parky. Platnost těchto memorand byla potvrzena během setkání předsedů vlád obou zemí 20.12. 2010 v Praze. Bavorské kolegy také zajímala situace kůrovcové kalamity a způsoby jejího řešení. „To co zajímalo nejvíce nás, jsou výsledky monitoringu tetřeví populace v hraniční oblasti. Ředitel Sinner nás informoval, že zatím nejsou výsledky vyhodnoceny, a proto bude zapotřebí monitoring prodloužit ještě o jednu sezonu. Dohodli jsme se, že v takovém případě budeme v rámci memoranda společně hledat způsob, jak provozovat pěší hraniční přechod Modrý Sloup po stávající trase i v letní turistické sezoně 2011. To považuji za dobrou zprávu pro návštěvníky obou parků, kteří si tuto stezku za poslední dva roky oblíbili,” pochvaloval si ředitel Stráský.
„Vnímali jsme určité obavy bavorských kolegů z mediálních tlaků posledních dní.
Kolegům z Bavorska jsme vysvětlili naše stanovisko k diskusi v médiích týkající se využívání biocidů v boji s kůrovcem. Ty vnímáme jako doplňkovou metodu ochrany lesa, která bude využívána jen v případech, kdy nebudeme moci včas vyklidit asanovanou hmotu z lesa. Biocidy nebudou používány na podmáčených a prioritních naturových stanovištích,” uzavřel náměstek Mánek.
Účastníci jednání se domluvili, že Správa Národního parku Bavorský les poskytne novému vedení Národního parku Šumava všechna memoranda a vzájemné dohody.
Důležitým bodem příštího jednání bude diskuse o dalším vývoji memoranda o přeshraničních stezkách. Stejně důležitá bude i diskuse o tom, jak je možné na základě memorand, uzavřených mezi ministerstvy, uspořádat budoucí spolupráci a společný rozvoj obou Národních parků v srdci Evropy. Druhá schůzka byla sjednána již na příští měsíc, kdy bude novým ředitelem Národního parku Bavorský les Dr. Franz Leibl.