Autor článku, který byl zveřejněn v MF Dnes dne 2.6. 2011, dezinformuje veřejnost - celou záležitost si měl ověřit u investora stavby. Níže uvedenými informacemi uvádíme věci na pravou míru.
Před výstavbou chodníku pro pěší kontaktovala Správa NP a CHKO Šumava autora Silničního zákona. Předmětem jednání bylo zodpovězení otázky, zda tento typ „stavby“ podléhá vzhledem k jejímu charakteru (chodník pro pěší) stavebnímu povolení.
„Na základě jeho ústního stanoviska, že nepodléhá, podala Správa NP a CHKO Šumava na Odbor dopravy a silničního hospodářství Městského úřadu Vimperk žádost o vyjádření k provedení této stavby. Obdrželi jsme stanovisko, že tento typ ´stavby´ nepodléhá povolovacímu řízení,“ sdělila náměstkyně ředitele Zdeňka Šartnerová.
Bývalý ředitel Ing. František Krejčí byl o zjištěných skutečnostech i o stanovisku orgánu ochrany přírody Správy NP a CHKO Šumava (tehdejší vedoucí byl členem porady vedení, která akci schválila) informován – na základě těchto podkladů rozhodl o realizaci stavby.
V poměrně krátkém termínu byla stezka k pramenům Vltavy otevřena veřejnosti. Tato stavba byla v loňském roce předmětem šetření České inspekce životního prostředí, jehož závěrečná zpráva konstatovala, že zde nebylo nalezeno pochybení.
Správa NP může k akci doložit následující doklady:
- Žádost Správy NP a CHKO Šumava a Rozhodnutí Městského úřadu Vimperk, Odboru silničního hospodářství.
- Projektovou dokumentaci od autorizované osoby.
- Zápis z kontroly České inspekce životního prostředí.
- Prohlášení o shodě k předmětné stavbě.
- Certifikát technického a zkušebního ústavu stavebního Praha k předmětné stavbě.
- Protokol k certifikaci materiálů předmětné stavby.
Z výše uvedeného vyplývá, že Správa NP a CHKO Šumava realizaci nepodcenila a udělala vše proto, aby dostála platné legislativě. To potvrzuje i skutečnost, že stavbu nijak nezpochybnil ani Krajský úřad Jihočeského kraje, kam byla celá záležitost stěžovatele podstoupena a posléze opět vrácena k dořešení na Městský úřad Vimperk.
Na základě výzvy Odboru výstavby a územního plánování Vimperk proběhlo 26.5. 2011 místní šetření, kde byl stanoven další postup – buď odstranění stavby, nebo obdržení dodatečného povolení stavby.
„Správa NP a CHKO Šumava respektuje Rozhodnutí Odboru výstavby a územního plánování, a to včetně dalšího postupu, ale důrazně se ohrazuje proti tvrzením v článku -´skandál v parku´, ´stezka je nelegální´, nebo ´Krejčí dal na názor náměstkyně´, ´objevují se hlasy, že stavba mohla stát jednou tolik, místo původního půl miliónu Kč´,“ dodala Zdeňka Šartnerová.
Jana Zvettlerová
tisková referentka
Správa NP a CHKO Šumava Ve Vimperku 3.6. 2011