27.7.2011
Ranní interview 08:50
Jan POKORNÝ, moderátor
Spory o kácení kůrovcem zasažených lesů v Národním parku Šumava se opět vyostřují. Na jedné straně stojí zástupci parku a dřevorubci, na straně druhé ekologičtí aktivisté, kteří s kácením nesouhlasí. Zasahovat musí i policie. V Ranním interview Radiožurnálu teď po telefonu vítám bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka. Dobrý den.
Martin BURSÍK, bývalý ministr životního prostředí
Dobrý den.
Jan POKORNÝ, moderátor
Podle starosty obce Modrava například ale není jediný. Tak prý za tu situaci můžete vy, a to svým rozhodnutím z roku 2007, když to zjednoduším, tedy prohlášením té postižené oblasti za prales. Co na takové obvinění říkáte?
Martin BURSÍK, bývalý ministr životního prostředí
No, já si myslím, že ten problém těhle starostů je v tom, že oni přestali chápat, co je to národní park. V roce 2007 bylo, se stal ten orkán Kyrill vlastně a ty škody vlastně v národním parku byly, byly mimořádné. Lehlo, lehlo ohromné množství stromů. A my jsme tehdy vyhodnocovali, co s tím udělat. A ukázalo se na leteckých snímcích, že vlastně tam, kde moji předchůdci ministři umožnili ředitelům národních parků plošné kácení a zásahy, tak tam se vlastně obnažily ty porostní stěny, které nedokázaly poté udolat, odolat tomu velkému orkánu. Takže to byl vlastně doklad toho, že v národním parku tyto typy zásahu proti kůrovci jsou neefektivní, věcně nesprávné, protože vlastně pokud znají samotnou funkci národního parku. V národních parcích se nejedná o hospodářské lesy. Tam není cílem vytěžit dřevo a vydělat z toho peníze. V národním parku...
Jan POKORNÝ, moderátor
Dovolte, dovolte ještě.
Martin BURSÍK, bývalý ministr životního prostředí
...se chrání přirozené ekosystémy a nechává se vlastně ta příroda a ekosystémy přirozenému vývoji.
Jan POKORNÝ, moderátor
Dovolte ještě jeden protinázor, protože nejenom někteří starostové mají to mínění, že tím viníkem jste vy, respektive tohle rozhodnutí z roku 2007. Nový ředitel šumavského národního parku Jan Stráský říká, cituji: "Když pan ministr Bursík rozhodl, že po Kyrillu necháme stromy v druhých zónách, tedy s nižším stupněm ochrany bez ošetření, tak tam nechal teplou líheň pro kůrovce, kůrovce nenasadil, jen mu dal dokonalé podmínky k maximálnímu množení." Potud citát. Váš názor?
Martin BURSÍK, bývalý ministr životního prostředí
Já si myslím, že tohle je nesprávné a problém je v tom, že pan Stráský vlastně vnímá kůrovce jako škůdce. To je jako kdyby, jako kdyby prostě správce nějakého afrického národního parku bojoval proti lvovi, který mu tam, který mu tam likviduje prostě gazely. To jsou, to jsou jako, to jsou přirozené součásti toho ekosystému. Na Šumavě je kůrovec po tisíce let a dochází k tomu, že už vždycky ten kůrovec graduje, dochází k rozpadu toho porostu. Ale vlastně jako na pozadí těch uschlých stromů kvůli kůrovci se už vlastně vytváří nový les a pod těmi vývraty dochází ke zmlazení a ten les se obnovuje. A tohle jsou přirozené cykly, které vlastně v lokalitách, které buď jsou v těch, v té první zóně a jsou nejcennější, anebo v těch zónách, které přiléhají k první zóně. A my jsme je definovali jako bezzásahové území, které jsou prostě, kde jsou jako jiné důvody, proč je chránit. Tak je prostě naprosto rozumné v národním parku tyhle procesy ponechat. A teď se stalo to, že oni vlastně jako vlítli do podmáčených smrčin, do jako výjimečného ekosystému, kde jsou stromy, které jsou více nežli sto let staré, a úplně nesmyslně v době, kdy už vlastně ten kůrovec vylítal a už to vůbec nemá smysl, tam vlastně vlítli s pilami, kácí. A už to já už vlastně vůbec nevidím logiku v tom, co tam vlastně ředitel Stráský provádí v tomhle to. Už se zdá, že to je nějaký vlastně jako boj s nepřítelem a že oni vůbec nepochopili, o co se v národním parku jedná, že tam jde ochranu přirozených ekosystémů a že je to, to je to kouzlo a krása a vlastně jako základní důvod existence národního parku.
Jan POKORNÝ, moderátor
Tak to byly názory bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka. Děkuji za čas, který jste si udělal pro Radiožurnál a přeji hezký den. Na slyšenou.
Martin BURSÍK, bývalý ministr životního prostředí
Děkuju pěkně, na shledanou.