logo Silvarium tisk

Region Čechy
(pok)

Opatření, která provedla Správa Národního parku Šumava na Smrčině, hraničním hřebenu mezi Trojmeznou a Zvonkovou, vedla podle Rakušanů k zastavení kůrovcové gradace a šíření lýkožrouta smrkového v hraničním pásmu.

Při čtvrtém jednání česko-rakouské komise to řekl správce lesů rakouského kláštera Schlägl Johannes Wohlmacher.

Správa šumavského parku na Smrčině nechala od dubna do poloviny července nastojato odkornit na 1300 stromů a dalších zhruba 800 pokácet. „S aktivním přístupem Správy Národního parku Šumava v této oblasti jsme velmi spokojeni,” uvedl Wohlmacher. „Výsledkem vzájemné spolupráce je úbytek stromů napadených lýkožrouty v této lokalitě. Zatímco v minulých letech počítali naši sousedé škody na svých majetcích v několika tisících napadených stromů a v miliónech eur, je to letos pouze zhruba 250 stromů, které zde kůrovci podlehly,” zdůraznil ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Jan Stráský.

V dohodě z roku 2009 se česká a rakouská strana zavázaly zabránit šíření kůrovce v dvousetmetrovém pásmu kolem hranic. Letošní dodatek ho pak rozšířil na zhruba půl kilometru. Smrčina u Lipenského jezera je třetím nejvyšším vrcholem Šumavy. Na rakouské straně masivu se nachází vrchol Hochficht se známým lyžařským areálem.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě