Richard Beneš
Radní Plzeňského kraje pro oblast zemědělství a životního prostředí Petr Smutný (ČSSD) rozeslal parlamentním poslancům dopis, týkající se projednávání návrhu zákona o Národním parku Šumava. Varuje v něm před manipulativním nátlakem Hnutí Duha i dalších podobných organizací.
"V dopisu upozorňuji poslance na to, že je mohou oslovit občané s požadavkem na zablokování zákona o Národním parku Šumava se zdůrazněním, že ve většině případů ale nejspíš nepůjde o spontánní iniciativu jednotlivců, ale o výsledek manipulativního nátlaku některých aktivistických organizací, především pak Hnutí Duha," uvedl pro Mediafax radní Petr Smutný.
Návrh zákona našel plnou podporu u zastupitelů Plzeňského kraje, kteří ho letos v červnu jednohlasně schválili. Podporu získal také v Jihočeském kraji a u všech 22 obcí, který leží na území Národního parku Šumava.
„Protože se plzeňský návrh zákona v některých bodech lišil od představ ministerstva životního prostředí, vyjádřil Plzeňský kraj opakovaně svoji ochotu o konečné podobě zákona diskutovat a najít potřebný kompromis, opustíme například naše původní představy o vzniku obecně prospěšné společnosti k řízení hospodaření v Národním parku. Výsledkem dosavadních jednání je ale jen stupňování požadavků ekologických fundamentalistů, kteří by z celého území NP Šumava chtěli uprostřed Evropy uměle vybudovat nedotčený prales o rozloze 67 tisíc hektarů, který zde už několik set let neexistuje," řekl Smutný.
Představitelé Plzeňského kraje nyní vyzývají poslance k podpoře návrhu zákona, který upravuje chování v Národním parku Šumava kompromisním způsobem, aby se v něm našel prostor jak pro vědecké bádání a pro ochranu přírody, tak i pro rozvoj života jeho obyvatel a přiměřené využití jeho bohatství především umožněním turistiky.
"Například Hnutí Duha právě rozeslalo návod, jakým mají občané oslovit poslance a to včetně průvodního dopisu. Tyto texty obsahují řadu nepravdivých údajů, kterými Hnutí Duha zcela bezostyšně manipuluje veřejným míněním, píše zde například o otevření Národního parku Šumava developerským projektům, nebo o velkoplošném kácení lesů, ve skutečnosti by však zákon o Národním parku Šumava neumožnil žádnou výstavbu v I. ani II. zónách, i nadále by všechny šumavské lesy zůstaly lesy zvláštního určení," vysvětlil Smutný.
"Za současného právního stavu hrozí nebezpečí praktického odlesnění Šumavy a devastace jejích lesů. Nebude-li kompromisní zákon v široce akceptovatelné podobě přijat, hrozí v krátkodobém horizontu letní sezóny 2012 opakovaně podobné excesy s blokádami kácení stromů, jako v roce letošním. V dlouhodobém horizontu se pak jeví reálné nebezpečí pokračujících sporů, včetně soudních pří, které povedou k dlouhodobému poškození Šumavy jako neobnovitelného přírodního fenoménu," pokračoval Smutný.
Na závěr svého dopisu poslancům slibuje zodpovězení jakýchkoliv dotazů k návrhu zákona o Národním parku Šumava s tím, že nepravdivá tvrzení jeho odpůrců uvede na pravou míru.