Evropa
- mav -, ČTK
Slovenská vláda od listopadu obnoví ministerstvo životního prostředí, které zrušila předcházející vláda premiéra Roberta Fica. Rozhodli o tom poslanci, kteří potřebnou většinou prolomili prezidentské veto a znovu schválili novelu kompetenčního zákona.
Prezident Ivan Gašparovič nedávno novelu odmítl, což zdůvodnil mimo jiné tím, že ministerstvo by mělo získat více pravomocí, než vláda navrhla.
"Dnes hledá překážky - aby MŽP nevzniklo," vyjádřil se o odporu prezidenta Gašparoviče současný ministr zemědělství, životního prostředí a regionálního rozvoje Zsolt Simon (Most-Híd). "Jsem rád, že ministerstvo vznikne. Je možné věnovat se všem průserům, které na tom ministerstvu jsou, a bezpochyby jich není málo," citoval jej deník SME.
Úspory, nebo průšvihy?
Ficova vláda ministerstvo zrušila údajně z úsporných důvodů, agendu k 1. červenci letošního roku převedla pod ministerstvo zemědělství. Obdobně zaniklo i ministerstvo výstavby. Bývalá vláda tak chtěla ušetřit ročně až 13,28 milionu eur (asi 330 milionů Kč), média však informovala, že počet státních úředníků se zrušením obou ministerstev prakticky nezměnil, a úspory tudíž byly stěží měřitelné.
Premiér Fico měl dlouho s ministry životního prostředí potíže. V jeho koalici náležel resort populistické Slovenské národní straně, za tři roky však Fico postupně vyhodil tři ministry kvůli neschopnosti či korupčním aférám. Nakonec premiér úřad straně Jána Sloty sebral a jmenoval vlastního člověka, Jozefa Medveďa.
Zrušení ministerstva životního prostředí ale ostře kritizovali ochránci přírody a ekologické organizace. Nová koalice pravého středu, která vznikla po červnových volbách, pak oznámila, že chce ministerstvo obnovit. Funkce ministra patří podle koaliční smlouvy straně Most-Híd, reprezentující umírněnou část maďarskojazyčné menšiny. Jméno kandidáta na šéfa úřadu strana ještě nezveřejnila, má se o něm rozhodnout nejpozději týden před obnovením ministerstva, píše SME.
Koalice chtěla resort obnovit od září, prezidentské veto to ale zmařilo. Prolomení veta umožňuje resort obnovit od listopadu. Gašparovič v odůvodnění veta navrhoval, aby se působnost ministerstva rozšířila i na vodní a lesní hospodářství, které dosud patří do resortu zemědělství. Příslušně změnit se podle něj měl i název úřadu.