logo Silvarium tisk
4.9.2010
Krkonoše a Český ráj
JANA MUDROVÁ

Na mluvčího Správy KRNAP čekala celá kupa dotazů od čtenářů Krkonošského deníku

Trutnov – Na otázky čtenářů včera v on–line rozhovoru odpovídal v redakci Krkonošského deníku tiskový mluvčí Správy Krkonošského národního parku z Vrchlabí Radek Drahný.

* Zajímalo by mě, kolik endemitů botanického charakteru je v Krkonoších a zda je možné je opravdu uchránit tak, aby tam zůstaly, a hlavně - jak.

Zdánlivě jednoduchá otázka, ale odpověď nebude úplně jendoznačná. Těch nejznámějších krkonošských endemitů je několik - například zvonek český a další, ale třeba mezi jestřábníky je endemických druhů velice mnoho a i pro botaniky je složité je rozeznat. Domnívám se, že je možné tyto poklady hor uchránit, aby přežily. Důležité je zvolit správný management dané lokality. Příkladem jsou krkonošské louky, na kterých se při správné péči opět objevují vzácné - často i zákonem chráněné - druhy rostlin. Pokud by hospodáři o tyto louky nepečovali, tak by planě zarostly plevlem.

* Kolik dnů v roce může odhadem úředník národního parku strávit v terénu? Nemyslím vás, ale člověk, který je připoutaný ke křeslu své kanceláře... já jen - jestli mají lidé, kteří rozhodují, vůbec přehled o tom, jak hory fakt vypadají!

Děkuji za vaši otázku. je třeba si uvědomit, že na Správě KRNAP nejsou všichni jen ”úředníci”. Ti, kteří rozhodují o různých žádostech, jsou v terénu velice často. Pochopitelně se musí na místě seznámit s danou situací. Stejně tak jsou v terénu velice často i odborní pracovníci - botanici, apod. Dennodenně jsou v terénu strážci a lesníci. Naopak ti, kteří jim poskytují administrativní servis, do terénu prakticky nechodí.

* Jak to bude s Labskou boudou?

Z pohledu Správy KRNAP by bylo ideální, aby Labská bouda byla zbourána, celé její okolí asanováno a v daném místě byl postaven menší objekt, který by na rozdíl od Labské boudy nanarušoval krajinný ráz 1. zóny KRNAP. Nezbytné je v brzké době vyřešit problém s nádržemi na lehký topný olej, které jsou pod boudou a jsou z pohledu ochrany přírody tikající bombou.

* Všiml jsem si, že máte nové webové stránky. Co vás přimělo k tomu změnit jejich původní vzhled?

Každá firma čas od času inovuje svou prezentaci. Naše staré webovky sice byly stále ještě ”funkční”, ale s ohledem na množství uveřejněných informací se stávaly málo přehlednými. Museli jsme vytvořit stránky, které návštěvníka jasně navedou na sekci pro veřejnost nebo na sekci pro odborníky apod. Tento způsob považujeme za jediné řešení, jak se všichni dostanou k informacím, které hledají. Věřím, že tento nový vzhled a struktura bude pro návštěvníky stránek přínosem.

* Bude také letos zimní program na jelena lesního? Loni se na nás nedostalo a rádi bychom se na něj podívali.

Ano, i v letošní zimě bude probíhat program z cyklu Nás učí příroda, který je tematicky zaměřen na Jelena lesního. Letos poprvé ho chceme otevřít i pro veřejnost, dosud byl jen pro školy. O bližší informace o možnosti se zúčastnit programu si napište garantovi programu Nás učí příroda Michalu Skalkovi (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

* Všude se šetří, jak bude šetřit Správa KRNAP?

Správa KRNAP se snaží, vše co dělá, dělat hospodárně. S ohledem na snižování příspěvku od zřizovatele (Ministerstvo životního prostředí) jsme již v minulých letech provedli reorganizaci. Některé aktivty, které jsme vyhodnotili jako neefektivní, jsme zrušili, čímž jsme ušetřili. V letošním roce SprávaKRNAP bude muset propustit 10% zaměstnanců.

* Chci se zeptat, jestli v Krkonoších bude zprovozněno něco nového pro cyklisty i příští rok.

Vnímáme cyklisty jako významnou skupinu návštěvníků hor, 400km cyklotras je toho jistě důkazem. Na příští rok připravujeme tzv. singletracky. Ty by měly uspokojit vyznavače terénní cyklistiky. Je pravděpodobné, že i napřesrok otevřeme nějaké nové cyklotrasy jako v letošním roce. Svazek měst a obcí Krkonoše ještě přes zimu připraví návrh takových tras a ty, které nebudou v konfliktu se zájmy ochrany přírody,můžeme vyhradit pro veřejnost.

***

Celé znění on–line rozhovoru s Radkem Drahným najdete na rozhraní ww w.krkonossky.denik.cz/onlinedrahny

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě