KRKONOŠE Současnou podobu začaly krkonošské lesy získávat za Marie Terezie. Na zalesnění takřka holých strání se podílel i hrabě Jan Nepomuk Harrach.
„Dnešní podobu začal les dostávat od druhé poloviny 18. století. Roku 1754 byl vydán Marií Terezií pro Království české Císařský královský patent lesů a dříví usilující o zlepšení stavu lesů. Pěstován byl pak především smrk, často nekrkonošského původu, jehož porosty dnes tvoří devadesát procent krkonošských lesů,” ohlíží se do historie Libor Dušek z vrchlabského muzea.
Za zalesněním západních Krkonoš patřících do jilemnického panství stojí hlavně osvícený šlechtic Jan Nepomuk František Harrach.
„Ač vlastnil Harrach spoustu dalších panství, tak ke Krkonoším měl srdečný vztah,” míní Dušek. Za Harrachovy éry lesní hospodářství vzkvétalo a dosáhlo jednoho ze svých vrcholů. Velkou péči věnoval zdokonalování turistických cest západních Krkonoš.
„Ustanovil trvalý lesnický dozor v oblasti nad horní hranicí lesa, který střežil výsadby kleče a horskou květenu. V roce 1904 zřídil na ploše více než 60 ha první krkonošskou přírodní rezervaci – strmou stráň v závěru Labského dolu,” doplnil Dušek.