logo Silvarium tisk

VÁCLAV JANOUŠ

Kraj chce, aby vznikla dceřiná organizace správy národního parku, v níž by měly významný podíl na rozhodování o hospodaření v lesích kraje a obce. Podle vedení parku je takové řešení neprůchodné.

ŠUMAVA Na ministerstvu životního prostředí se roztočil kolotoč vyjednávání o novém zákonu o Šumavě. A hned na první schůzce přišel Jihočeský kraj s průlomovým požadavkem. Chce, aby správa parku dohlížela na ochranu přírody a šumavských lesů, ale o vlastním hospodaření - tedy mimo jiné i o kácení, rozhodovala nová společnost. Ta by teprve vznikla.

„Chceme oddělit hospodaření v lesích od samotné ochrany přírody. Navrhujeme, aby byla založena dceřiná organizace správy parku, v níž by měly významný podíl na rozhodování o hospodaření v šumavských lesích kraje a obce. Měla by to být obecně prospěšná společnost,” popsal ředitel Krajského úřadu v Českých Budějovicích Luboš Průša.

V praxi by to vypadalo tak, že o hospodaření v lesích by u jednoho stolu rozhodovalo ministerstvo a správa parku na jedné straně a kraje spolu s obcemi na straně druhé. Každý by měl po jednom hlasu a pro prosazení určitého záměru by stačil souhlas nadpoloviční většiny. „Zároveň by však každý měl právo veta v rozhodování o velmi závažných věcech,” popsal Průša.

Kraj přišel i s dalšími návrhy. Žádá pro Šumavu „období klidu”, kdy chce ponechat zhruba třetinu lesů samovolnému vývoji a ten nejdříve za deset, dvacet či třicet let hodnotit. Navrhuje také, aby v druhých a třetích zónách parku - tedy ve zbytku rezervace, kde nejsou nejcennější bezzásahová území, platil lesní zákon.

„Tam, kde je hospodářský les, by se i zasahovalo proti škůdcům a normálně se nakládalo s polomy. Dnes je tomu přesně naopak, pro takové hospodaření ale musí ministr udělit výjimku,” dodal Průša. Správa parku ale rezolutně takové řešení péče o Šumavu, ve kterém se kraj zhlédl v národních parcích v Německu, Rakousku nebo Itálii, odmítá. „Jednání o novém zákonu o Šumavě jsou teprve na začátku, ale tato věc je v rozporu se současnou legislativou, tedy nyní absolutně neprůchodná,” komentoval snahy kraje ředitel parku František Krejčí.

Ministerstvo je vzhledem k výbušné atmosféře opatrné

Naopak, šumavským starostům se model, kdy by přímo mohli mluvit do hospodaření v lesích, velmi zamlouvá. Jen navrhují větší pravomoci pro společnost, která by vznikla. „Není to jen o kácení a hospodaření v lesích, ale i o vědeckém výzkumu a dalších činnostech. A to je třeba řešit globálně,” upozorňuje starosta Modravy Antonín Schubert.

Ministerstvo životního prostředí se zatím k návrhu Jihočeského kraje nechce vyjadřovat. Říká, že zákon musí být kompromisem všech stran, a je tak logické, že každá přichází s určitými požadavky. Zda nakonec projdou, není ale jasné.

„Jsme na počátku celé debaty a vzhledem k tomu, že situace je díky neřešení problému po dlouhé roky výbušná, tak nechci komentovat jednotlivé návrhy. Jde nám o Šumavu a jasnou dohodu,” shrnul Tomáš Tesař, náměstek ministra Pavla Drobila, který vede pracovní skupinu připravující nový zákon o Šumavě.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě