Tachovsko
Marie Podzimková
Tachovsko - Obcím a městům na Tachovsku se od druhé poloviny devadesátých let vracejí do jejich majetku lesy. Většinou se o jejich lesy stará správce nebo, tak jako v Přimdě, mají zřízenou společnost s ručením omezeným. Tržby z prodeje dřeva jsou pro obce zajímavým příjmem. Odběratelé jsou většinou stálí, o ceně dřeva rozhoduje především jeho kvalita a zpracování.
Tachovské městské lesy má na starosti Josef Červinka, před ním to byla Správa majetku a údržby Tachov. „V katastru Tachova, Mýta, Oldřichova, Malého i Velkého Rapotína a Vítkova spravuje město přes 626 hektarů lesa. Hospodaření se řídí desetiletým lesním hospodářským plánem, který byl schválen 1. ledna 2009,” uvedl Červinka. Na práci v lese, tedy na těžební a pěstební činnost nemá město žádného zaměstnance, najímá si na tuto práci firmy nebo živnostníky. „Podle plánu jsme vytěžili řádově 4,5 kubíků dřeva. Do městské pokladny jsme tak přispěli částkou přesahující dva miliony korun,” uvedl tachovský lesní správce.
„Hospodaříme na 218 hektarem lesů,” uvedl starosta Kostelce František Trhlík. „Všechny odborné práce včetně těžby a zalesňování zajišťuje lesní hospodář. Letos máme poměrně dost práce po kalamitě. Proto jsme zaměstnali dvě ženy evidované na úřadu práce, které shodou okolností dříve v lese pracovaly. Jejich úkolem je především záchrana mírně poničených stromů,” řekl starosta. Podle desetiletého plánu mají rovnoměrně rozplánovanou těžbu dřeva. „ Následným prodejem dřeva pokryjeme náklady a ročně asi půl milionu zbyde pro obec,” doplnil informace.
Přimda založila pro hospodaření s lesním majetkem společnost s názvem Přimdské lesy s. r. o. Město je jedním z největších obecních vlastníků lesů na Tachovsku, má jich celkem 840 hektarů.
V lese je celoroční práce stále dost. Nejde zdaleka jen o těžbu, je třeba provádět zalesňování, prořezávky, stavět oplocenky, postarat se o klest ale i o mladé lesní porosty, o čistotu lesa. „Najímáme si na práci formou smlouvy o dílo soukromé subjekty,” uvedl lesní hospodář Pavel Kunc. V přimdských lesích vytěžili za osm měsíců letošního roku 5320 kubíků dřeva. Prodali ho odběratelům přes čtyři a půl kubíku a utržili za to necelých pět milionů korun.