Kraj Zlínský
Daniela Čunková
Nový spor vypukl v Rožnově pod Radhoštěm a týká se společnosti Městské lesy Rožnov. Podle zastupitelů Věcí veřejných pracují nehospodárně. Radnice ale všechna obvinění odmítá.
Klub Věcí veřejných z Rožnova obviňuje místní společnost Městské lesy Rožnov ze zásadních prohřešků v hospodaření.
Opozice tvrdí, že do městské pokladny odvádí málo peněz a že zaměstnanci mají nadstandardní příjmy. Proto ji navrhuje zavřít.
Vedení radnice i Městských lesů Rožnov nařčení odmítá a vzkazuje, že jde o populistické lži.
Hlavním důvodem konfliktu je cena, za kterou společnost stoprocentně vlastněná městem prodává dřevo.
„Těží dříví, které má nejvyšší kvalitu, ale prodávají ho za cenu, která odpovídá nízké kvalitě,” tvrdí opoziční člen zastupitelstva Tomáš Hradil. „Chceme, aby zastupitelé celý podnik zlikvidovali a do městské kasy plynuly peníze, které tam patří,” dodal razantně.
Argument, že Městské lesy prodávají dřevo za dumpingové ceny, radnice odmítá.
„Chtěl bych vidět důkazy o tom, že prodáváme dřevo pod cenou,” uvedl místostarosta Rožnova Václav Mikušek. „Aby někdo došel k takovému názoru, museli by lesem projít znalci, kteří by zmapovali přesně, kde se co těžilo.”
Klub Věcí veřejných prý takovou zprávu má. Nechal zpracovat odbornou analýzu a znalecké posudky, na kterých mělo pracovat v terénu pět odborníků.
„Na několika lokalitách jsme provedli technická měření a zjistili jsme, že nesedí zatřídění dřevní hmoty podle kvality,” uvedl Hradil. „V lese jsme žádné odborníky nepotkali. Mí lesníci mají výborný přehled,” zareagoval jednatel společnosti Městské lesy Rožnov Josef Fojtášek.
Dalším důvodem sporu je cena, kterou za pronájem městského majetku Městské lesy platí. Loni šlo o milion korun, letos je to dvojnásobek. I to je prý málo.
„Výnos ze správy tisícihektarového lesa je běžně kolem deseti milionů korun. Nájem by měl činit minimálně pět milionů,” zlobí se Hradil.
„Takový nájem nikdy nebyl. Pokud bychom to udělali, vytěžili bychom porost na dva roky dopředu,” stojí si za svým Mikušek. „Lesy nemáme jen proto, abychom je drancovali a brali peníze.”
Městské lesy se nezabývají pouze těžbou dřeva, ale zajišťují také novou výsadbu, opravují na své náklady několik kilometrů cest a budovy pro správu lesa.
„Jestli budeme vnímat les jako fabriku a všichni budeme pracovat zadarmo, je samozřejmě možné platit i pět milionů korun do městské pokladny,” uvedl Fojtášek.
Cena práce představuje další rozpor. Lesní dělníci prý mají nadstandardní příjmy.
„Průměrná mzda tam dosahuje pětatřiceti tisíc korun a k tomu mají další benefity,” tvrdí Hradil.
„Měli by platit vyšší nájem. Jsou tam nadprůměrné platy a příspěvky na důchodové pojištění,” přidala se opoziční zastupitelka Libuše Rousová.
Vedení Městských lesů ale tvrdí, že plat pracovníků tak vysoký není. „Hajní berou kolem osmnácti tisíc korun plus čtvrtletní prémie asi dvacet čtyři tisíc,” popsal Fojtášek. Výtky některých členů opozice vůči společnosti Městské lesy tím ale nekončí. Nejraději by ji zlikvidovali a nechali práci zajistit smluvně.
„To by byl revoluční krok. Žádné město, které je vlastníkem lesů, nic takového nedělá,” řekl Mikušek.