L. A. Kašparová
Lesy jsou domovem živočichů. Brání povodním, představují rekreační ráj pro lidi. Také produkují dřevo. To poslední je pro naši vládu nejdůležitější!
Dřevaři už si plivou do dlaní a chystají těžkou techniku, aby vtrhli do Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Plány ministra zemědělství Ivana Fuksy ale mají umožnit největším dřevařským firmám plošně kácet ve všech našich lesích! A za dřevo zaplatit podstatně menší částky, než odpovídá jeho skutečné ceně.
V lesích se ale kácí odjakživa! Proč by to najednou měl být problém? Odpověď je jednoduchá: Jde o míru kácení.
Dobří lesní hospodáři stromy probírají
Rozumní hospodáři, kteří vlastnili lesy, vybírali stromy k poražení jednotlivě a vysazovali za ně ihned nové. Velké dřevařské firmy vykácejí všechny velké stromy v obrovské části lesa, a pokud vůbec nové stromky vysadí, stejně se vymýcené místo vzpamatovává celá desetiletí. Nemírné kácení naruší tzv. ekosystém - provázaný způsob života obyvatel lesa. Živočichové i rostliny se totiž navzájem ovlivňují. Zničení jednoho »patra« nabourá celý ekosystém, nebo ho dokonce zlikviduje. Například zničení vysokých stromů zahubí rostliny, které potřebují stín, což vyžene živočichy, kteří se stínomilnými rostlinami živí nebo je k životu potřebují, ti pak nemohou sloužit jako potrava dalších zvířat - a najednou je na vykácené ploše, ale i v jejím okolí všechno jinak.
Likvidace lesů vede ke změnám klimatu
Když les ztratí vysoké stromy s rozměrnými kořeny, dostaví se půdní eroze - zemi nemá co držet na místě a při deštích se odplavuje. Neexistující les nezadrží vodu, a následují povodně. Mizení lesů dokonce mění klima! Je tedy mnoho důvodů, proč lesy chránit. Zvlášť ty, které si zachovaly stejnou podobu po několik staletí, jako jsou ty na Šumavě. Pokud je zničíme, koledujeme si o katastrofy. Ministr Fuksa ale uvažuje jinak. Chce změnit státní podnik Lesy ČR na akciovou společnost orientovanou na prodej dřeva. Ve hře je i nápad rozdělit naše lesy na 108 částí, které by šly do správy velkým dřevařským firmám. To by s největší pravděpodobností znamenalo velkoplošné kácení, tedy konec lesů jako takových. I nejrychleji rostoucí smrky totiž potřebují nejméně 80 let. Nebylo by ani kam chodit na houby...
Pokud se vám ministerské nápady nezamlouvají, zkuste se přidat k protestnímu dopisu. Najdete ho na www.hnutiduha. cz/netunelujte-lesy/.