15.5.2012
Události regionu 17:00
František TICHÝ, moderátor
Problémy na trhu s dřevem a kulatinou řeší nejen soukromé firmy, ale také některé radnice. Například Opava provozuje už 10 let vlastní pilu, která teď doslova bojuje o přežití. Pila nevydělává tak, jak by měla. A navíc musí čím dál obtížněji hledat dodavatele pokácených stromů. Jak zjistil Martin Knitl, opavská radnice to vnímá jako velmi ožehavý problém.
Martin KNITL, redaktor
Nejde jen o osud 15 zaměstnanců opavské pily. Když tamní magistrát před 10 lety investoval miliony korun do zřízení vlastní společnosti, čekalo se, že brzy bude vydělávat. To se ale za celou dobu nestalo, dodává náměstkyně opavského primátora Pavla Brady zvolená za SOS pro Opavu.
Pavla BRADY, náměstkyně opavského primátora /SOS pro Opavu/
V podstatě od začátku, kdy ta pila vznikla v roce 2003, ta investice se doposud městu nevrátila. Těch 14,5 milionu, které se investovaly do zřízení, se nemohlo ani vrátit, protože ty výsledky jsou plus minus nulové.
Martin KNITL, redaktor
Je teď čistě politickým rozhodnutím, co bude dál. Říká ředitel Pily Opava Erich Řeháček. Situace podle něj není katastrofální. Boj o každý kubík dřeva to ale je. Protože původní dodavatel Městské lesy už nemá co dodávat.
Erich ŘEHÁČEK, ředitel Pily Opava
Začínáme shánět dřevo z jiných zdrojů, to znamená zvenčí. Mám objednané první fůry na příští týden. Otázka je cenová, a to, jestli se vejdeme do cenových relací, abychom dokázali přežít ekonomicky.
Martin KNITL, redaktor
Přežije tedy opavská městská pila?
Erich ŘEHÁČEK, ředitel Pily Opava
Dokáže přežít sama sebe, to znamená, že dokáže udržet provoz včetně oprav a renovací.
Martin KNITL, redaktor
Vedení opavského magistrátu zatím jasné řešení nemá. Na jedné straně hrozba čím dál větších ekonomických potíží, na straně druhé nechuť propustit tolik lidí ze vzdálené oblasti kolem Skřipova, kde pila stojí. Konečné slovo budou mít, ovšem nikdo neví kdy, opavští zastupitelé. Ti mohou pilu navždy pohřbít jedním jediným hlasováním. Martin Knitl, Český rozhlas Ostrava.