Anežka Janáčková
Určitě je rozumné dodržovat nějaké ekologické zásady. Vymývám kelímky od jogurtů a házím je do žlutých kontejnerů, baterky z MP3 nezahazuji do popelnice na smíšený odpad, ale dávám je do nových kontejnerů na baterie. Nechápu, že se ještě dnes objevují lidé, kteří vyhodí plastový kelímek od jogurtu do obyčejného koše.
Co ale opravdu nechápu, jsou přehnaní ekologové a aktivisté. Považuji až za trapné, když se někdo přiváže ke stoletému stromu, aby nebyl skácen. Lidi by si měli uvědomit, že ze shnilého stromu vzejde víc škody než užitku. Když někdo nechá skácet zdravý strom, něco z toho vytěží. Když ten strom nechá stát, dokud není řádně prohnilý, už z něj nic nebude, a co hůř, při sebemenším větříku může strom udělat žuch a to žuch udělá bez ohledu na to, stojí-li pod ním zrovna banda školáků nebo nikdo.
Na Šumavě jsem nebyla, takže nevím, jestli byly stromy napadené kůrovcem, nebo úplně zdravé. Nicméně tak jako tak dostala nějaká firma zakázku a tu musela splnit. Dřevorubci chtějí uživit své rodiny a aktivisté jim to hrozně „ulehčují”. Měli by si uvědomit, že plakat v lese jim nepomůže, zaměstnanci nezmění, co jim zadal vedoucí. Aktivisté, musíte chodit brečet a křičet tam úplně nejvýš, tam si možná něco vyřvete, ale nezatěžujte s tím obyčejné lidi. Nebo lépe, zamyslete se.
Přirovnala bych tenhle problém k lidem a státu, rodí se čím dál míň dětí a lidé stárnou, státu platí čím dál míň lidí daně a poplatky a ten nemá na svůj provoz. Takže si budeme nechávat staré stromy, které nám budou padat na hlavu, a nebudeme vysazovat nové?