JAROSLAV NEDVĚD
Na jedné straně souhlas a na druhé prezidentské pokárání. Tak pochodilo vedení Plzeňského kraje, když se včera hlavě státu pochlubilo názory na Šumavu a pak čerstvým návrhem zákona o národním parku.
PLZEŇ Jak vypadá po napadení kůrovcem Národní park Šumava se dnes podívá prezident Václav Klaus, který včera zahájil třídenní návštěvu v Plzeňském kraji. „Očekávám bouřlivé setkání v Prášilech a na Modravě. To si na nás připravili pěknou věc,” řekl Václav Klaus.
Právě Prášily představují pomyslnou baštu zastánců bezzásahových oblastí, kde je příroda ponechána spontánnímu vývoji, což je odlišné od pohledu prezidenta. Klaus včera v Plzni prohlásil, že považuje za tragickou chybu, že bylo umožněno, aby se v důsledku kůrovcové kalamity Šumava dostala do současné situace, kdy stromy usychají.
Klaus je na rozdíl od vědců nebo ekologických sdružení zastáncem toho, aby lidé v šumavském parku hospodařili a proti škůdcům zasahovali, jak potřebují. Přesto semu nelíbí zákon, který vedení kraje vydává za zbraň proti kůrovci, protože má umožnit zásahy včetně kácení i v nejpřísněji chráněných oblastech. Jedná se ale o úzce zaměřený zákon a takové Klaus odmítá. Dokonce prohlásil, že nevěří, že zákon může stanovit, jak bojovat s kůrovcem.
„Pane prezidente, jaký máte názor na Šumavu? My chceme, aby to tam bylo zelené, aby tam lidé mohli žít,” říkal si o pochvalu náměstek hejtmana Ivo GrĂĽner.
„Můj názor je stejný jako váš,” reagoval podle očekávání Václav Klaus. A doložil svou mimořádnou vazbu na Šumavu zážitky z mládí. „Můj strýček byl dlouhá léta polesným v Rejštejně a já k němu jezdil o prázdninách,” prohlásil prezident. Aby nikdo nepochyboval o jeho znalosti prostředí, hned začal jmenovat místa, která důvěrně poznal: Filipova Huť, Modrava, Čeňkova pila. Srní. „Já to tam prochodil nejen jako turista, ale i s pilou a sekerou v ruce,” zdůraznil Klaus.
„Chtěli bychom vám předat návrh zákona o národním parku Šumava,” pochlubil se krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný. Toho však Klaus svým názorem na návrh zákona nepotěšil. „Neměl by se dělat zákon o konkrétním parku, zákon pro jedny hory,” reagoval.
Hejtman Chovanec se snažil hodnocení hlavy státu vylepšit upozorněním, že návrh posiluje pravomoci obcí. A co na to Klaus? „Vítal bych posílení obcí proti ekologickým sdružením, která jsou zaregistrována někde jinde. Nedovedu si ale představit, že by byla posílena role obcí v tomto parku a ne jiných,” prohlásil. Pokud návrh zákona, který vzešel z Plzeňského kraje, projde parlamentem, právě Klaus by jej měl podepsat.