Přerov se chystá pokácet na okraji Národní přírodní rezervace Žebračka dvě desítky proschlých topolů. Kácení stromů, které jsou ve špatném stavu, je v plánu v pondělí, cyklostezka vedoucí tímto územím se kvůli těžbě v tento den uzavře. Neprůjezdná bude v úseku od silnice první třídy směrem na Lýsky až po bránu na Výstaviště z ulice Osmek, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. Masivnějším kácením prošla Žebračka už na začátku roku, důvodem tehdy bylo napadení stromů voskovičkou jasanovou.
„K zemi půjde dvacet topolů kanadských, které se nacházejí na hranici životnosti. Jsou ve špatném zdravotním stavu, prokazují hnilobu kmenů, na větvích je jmelí. Padající větve navíc ohrožují cyklisty,“ uvedla Svatava Doupalová z přerovského magistrátu.
Podle zástupců města kácení doporučili i ochranáři z Agentury na ochranu přírody ČR. "Jako odborný lesní hospodář pro lesní majetek města Přerova zdůrazňuji a zaručuji, že jde o nutnou těžbu starých stromů. Hmota bude ponechána v porostu na zetlení, pokácené dřeviny tedy nebudeme nikam převážet," uvedl Vít Navrátil z Technických služeb města Přerova.
Masivnějším kácením prošla Žebračka již na začátku tohoto roku, k zemi tehdy šly stovky jasanů napadených voskovičkou jasanovou, houbou, která způsobuje nekrózu jasanů. Zákeřná houba se rozšířila v přerovském lužním lese celoplošně, kácelo se ovšem pouze u cest, s ohledem na bezpečnost návštěvníků rezervace. V hloubi lesa naopak byly stromy ponechány svému osudu. Za toto ohleduplné hospodaření dostalo město dotaci od státu. "Za toto šetrné zacházení nám bude stát vyplácet 3 miliony 186 tisíc korun každý rok po dobu 50 let," uvedl radní Michal Zácha (ODS). Již dříve uvedl, že získané peníze se vrátí zpět do přerovské městské zeleně.
Národní přírodní rezervace Žebračka, která je v těsném sousedství severního předměstí Přerova, leží na území o rozloze 228 hektarů, město Přerov je vlastníkem lesního hospodářského celku. Žebračka se stala rezervací v roce 1949, neboť představuje unikátní zbytek původně rozsáhlých lužních lesů údolní nivy Bečvy. Území je rovněž významné společným výskytem karpatské a panonské květeny, žije zde množství ohrožených druhů živočichů a hnízdí tu na 75 druhů ptáků.
ČTK