Aleš Rudl
Dva zástupce rodu sekvojovců, které jsou největšími stromy na světě a dorůstají až do výšky 80 m, můžeme najít v Michelském lese na Praze 4. Tam tyto stálezelené stromy s kuželovitou korunou měří téměř 35 m. Sekvojovce obrovské, které jsou domovem v Kalifornii, se dožívají velice vysokého stáří -až 3 000 let.
V Praze rostou v Michli v lesní školce při cestě od metra C Roztyly k rybníku Labuť v Krči. Zajímavostí je, že zdejší velikáni byli vypěstováni ze semen největších sekvojovců u nás. Ty nechal vysadit majitel panství hrabě Chotek v zámeckém parku v Ratměřicích na Benešovsku.
Mamutí stromy, které každého kolemjdoucího upoutají, jistě stojí za návštěvu.
Procházka se dá spojit i s dalším novým památným stromem, který roste u Krčského zámečku. Tím je javor mléč, který se řadí se svým obvodem kmene 354 cm k nejmohutnějším jedincům tohoto druhu na území metropole. Krásně dominuje prostranství před zámečkem, který byl původně jen hospodářským dvorem. V letech 1840 až 1860 patřil objekt vídeňskému advokátovi baronu JUDr. Karlovi Schlosserovi. Ten nechal přestavět hlavní budovu v tzv. winsdorském stylu do dnešní zámecké podoby. Za jeho působení byla stržena hospodářská budova po pravé straně, aby byl pěkný výhled na celý zámek. Na jejím místě byla vysazena zeleň, včetně dnes památného javoru.
Také byl vyhlášen za památný dub letní v Kolovratech, který roste u tamějšího bývalého vodního mlýna a jeho historie je spojena s touto stavbou.
Nové památné stromy, které vyhlásil pražský magistrát, tak přiblížily jejich číslo ke dvěma stovkám. Ale i jiní staří svědkové minulosti stojí za návštěvu. Všem památným stromům v Praze se věnuje webová stránka www.prazskestromy.cz. Kromě galerie stromů, kde jsou jedinci zachyceni v různých ročních obdobích, je na stránkách spousta dalších zajímavostí.