Roman PISTORIUS, moderátor
Spojené státy oplakávají Senátora. Nejde o politika, ale o jeden z nejstarších stromů kontinentu. Přes 3 tisíce let starý tisovec nepřežil požár, který v rezervaci Big Tree
Park na Floridě vypukl v pondělí nad ránem.
Hana SCHARFFOVÁ, redaktorka
Válka Severu proti Jihu, objevení Ameriky, indiáni se stávají zemědělci, to všechno pamatoval Senátor, mohutný tisovec zdobil Floridu celé věky, na 3,5 tisíce let a na věčnost se zdaleka nechystal, nebýt pondělního požáru. Nejspíš ho zavinil blesk. Úsilí hasičů bylo marné.
floridský hasič
Museli jsme couvnout, strom je starý, hrozil pád.
Hana SCHARFFOVÁ, redaktorka
Za svou přezdívku vděčil jehličnan senátoru Overstreetovi, který ve 20. letech věnoval pozemek i se stromem přírodnímu parku. 36metrový gigant po desetiletí požíval úctu prezidentů i turistů.
návštěvnice parku
Je to hrůza! Jako by hořelo i v mém srdci!
Jiří BURDA, dendrolog BÚ AV ČR, Průhonický park
Je to nenahraditelná ztráta i z hlediska genofondu.
Hana SCHARFFOVÁ, redaktorka
Katastrofa tak má jediný klad. Ze zbytku pařezu možná půjde upřesnit věk stromu. Ten určují dendrologové různými metodami. Nejspolehlivější je stále táž, spočítat léta. To ale lze i na živých stromech.
Jiří BURDA, dendrolog BÚ AV ČR, Průhonický park
Z těch novějších metod nebo metod, které se používají, použití takzvaného
Presslerova nebozezu, což je vlastně dutý nebozez, kterým se vyvrtává díra do kmene, a laboratorně se potom spočítají léta.
Hana SCHARFFOVÁ, redaktorka
Do Česka se tisovce dvouřadé dostaly až v 19. století. Vidět jsou třeba v Průhonickém parku. Jejich vzrůst je ale proti těm americkým zatím skromný. Nejstaršími stromy na českém území jsou lípy, tisy, duby. Tomuhle je okolo 300 let. Dožívají se ale i 700 a více. Hana Scharffová, Česká televize.