13.9.2011
Lidovky / Domov
Lidové Noviny, Marek Kerles
Celkem čtrnáct zaměstnanců Národního parku Šumava dostalo tento týden výpověď pro nadbytečnost. Oficiálním důvodem je nařízení ministra životního prostředí Tomáš Chalupy o úsporách nákladů, v jehož rámci by mělo park opustit do tří let 30 % ze současných 300 pracovníků.
Propuštění zaměstnanci a ekologové ale hovoří o snaze ředitele parku Jana Stráského zbavit se lidí, kteří nezastávají jeho názory na ochranu přírody a nesouhlasí s některými developerskými a stavebními projekty na Šumavě.
Mezi propuštěnými je totiž například šéf státní správy parku Tomáš Hlavatý. Tato správa například posuzuje projekty nových staveb v chráněné oblasti nebo uděluje výjimky ke kácení stromů a zásahům proti kůrovci.
„V parku jsem pracoval takřka dvacet let a svému propuštění, po pravdě řečeno, příliš nerozumím. Práci našeho oddělení pravidelně kontrolovalo ministerstvo životního prostředí a nikdy nemělo žádné výhrady. Naopak nás označilo za nejlepší státní správu ze všech kontrolovaných,” řekl LN Tomáš Hlavatý.
Kromě něj ředitel Stráský propustil mimo jiné architektku, která vydávala posudky ke stavbám na území parku. „To nechápu, protože se jednalo o vynikající odbornici, která bránila legalizaci některých černých staveb,” řekl Hlavatý. Z 12 současných zaměstnanců státní správy parku dostali podle něj čtyři lidé výpověď, což může oddělení výrazně oslabit. „Naše agenda totiž v posledních letech naopak narůstá,” uvedl Hlavatý.
Propuštění zaměstnanci versus nová pracovní místa
Vedle státní správy se propouštění týká i části vědecké sekce. Mezi propuštěnými se tak ocitl například Pavel Šustr, který vedl projekt telemetrického sledování zvěře. „Připadá mi paradoxní, že jsem byl za ochranářské názory propuštěn z ochranářské organizace,” řekl LN Šustr. Byl propuštěn kvůli údajné nadbytečnosti, i když evropský grant na projekt telemetrie vyprší až na konci roku 2012.
Ekologičtí aktivisté přitom bijí na poplach a propouštění označují za likvidaci základních funkcí národního parku. „Na jednu straně se propouští vědci a úředníci státní správy, na druhou stranu Stráský vytváří nová pracovní místa a platí statisíce soukromé agentuře, která má v médiích zlepšit obraz současného vedení parku,” řekl LN Jaromír Bláha z Hnutí Duha.
Ředitel Jan Stráský však podobná nařčení odmítá. „Dostal jsem z ministerstva za úkol snížit personální náklady s tím, že do roku 2013 musím každý rok snížit počet zaměstnanců o deset procent,” řekl LN Stráský.
Při rozhodování o tom, koho propustit v takzvané první vlně, proto musel podle svých slov velmi obtížně hodnotit, jakých oddělení se budou úspory týkat. „V současné době kůrovcové kalamity je pro mě nejdůležitější oddělení péče o les, odkud zatím nikdo neodchází. Musel jsem na návrh náměstků tedy propouštět v jiných odděleních, včetně státní správy,” vysvětlil Stráský. Jednodušší agenda
Naprostou většinu propuštěných údajně osobně z dřívějška nezná a určitě se tak nejedná o žádnou osobní mstu. „Jména navrhovali moji náměstci,” řekl Stráský.
Zároveň přiznává, že státní správa parku může být propouštěním citelně oslabena, proto očekává, že na tuto situaci bude reagovat také ministerstvo. „Pokud má park dobře fungovat s tím, že v něm bude pracovat o třicet procent méně zaměstnanců, pak se těm zbývajícím musí zjednodušit agenda. A ministerstvo na takové změně už údajně pracuje,” prohlásil Stráský.