Klatovsko
MILAN KILIÁN
Šumava – Po kácení, které „proslavil” zejména konflikt v lokalitě Na Ztraceném u Modravy mezi ekologickými aktivisty na straně jedné a Národním parkem Šumava (NPŠ) a policisty na straně druhé, má Šumava nový hit – sázení. Vysazovat nové stromky chtějí všichni – NPŠ, obec Modrava a dokonce i blokádníci. Park chystá poměrně masivní sázení, aby Šumava zůstala zelená. „Zelených lesů, které byly odedávna symbolem a pýchou Národního parku Šumava, ubývá. Od roku 2007 kůrovec napadl a usmrtil 2 500 000 vzrostlých a zelených smrků. Plocha smrkových souší v bezzásahových oblastech za toto období narostla o 3000 hektarů, za stejné období bylo v zásahových částech Národního parku Šumava vykáceno na 4000 hektarů lesa,” říká náměstek ředitele NP Šumava Jiří Mánek. Příčinou tohoto stavu je podle něj nevhodné druhové, věkové a prostorové složení lesů na území NPŠ, což jednoznačně nahrává výskytu kůrovce.
NPŠ proto během podzimu do šumavských lesů vysadí statisíce sazenic, což ho přijde zhruba na šest milionů korun. S výsadbou může pomoci v sobotu osmého října i veřejnost. „Tuto akci avizujeme více než jeden měsíc. Zhruba stejnou dobu funguje e-mail pomahamesumave@npsuma va.cz. Za tu dobu na něj napsalo a svou pomoc nabídlo více než sto lidí,” uvádí ředitel Jan Stráský. Na třech místech napříč Šumavou vytipovali pracovníci parku místa v zásahových zónách, kde je sázení naplánováno – na Modravě, Prášilech a Českých Žlebech. Na předem určených místech budou čekat zaměstnanci parku, kteří zájemcům o pomoc Šumavě vysvětlí vše potřebné a ukáží místo, kde se bude sázet. Srazy jsou 8. října v 9 hodin ráno, a to na těchto místech: budova NPŠ v Prášilech, centrální parkoviště Modrava a informační středisko Stožec.
Lidé, kteří nechtějí s pomocí Šumavě čekat dva týdny, se mohou v neděli 25. září zúčastnit sázení stromků, které v lokalitě Na Ztraceném pořádá obec Modrava. Sraz je v 10 hodin před budovou tamního infocentra, dopravu na místo zajistí pořadatel.
Přiložit ruku k dílu, a alespoň trochu tak vylepšit svůj obraz mezi obyvateli Šumavy se rozhodli i blokádníci z lokality Na Ztraceném. Jejich mluvčí Vratislav Vozník nabídl řediteli parku Stráskému až několik desítek pomocných rukou pro sázení malých buků a jedlí. „Jsme připraveni pomoci přírodě národního parku i jinou formou než občanským protestem. Pokud pracovníci parku vyberou vhodná místa pro sázení nového lesa, rádi přijedeme a pomůžeme. Ale jen tam, kde je to potřeba a kdemá sázení i podle vědců smysl. Výsadba stromků k ochraně přírody samozřejmě patří,” zdůraznil Vozník s tím, že například právě Na Ztraceném by ekologičtí aktivisté nikdy nesázeli. „Hlavním posláním národního parku je ochrana přírodních procesů,apokudsi příroda umí pomoci sama, jako třeba u Ptačího potoka, je nesmyslné tam cokoli sázet,” dodal Vozník.