logo Silvarium tisk

VÁCLAV JANOUŠ

Do lesů Modravy míří jeden politik za druhým, aby blokádu viděli na vlastní oči. Mezitím popisují stohy papírů tiskovými prohlášeními, někteří postupem času mění i svůj názor. K situaci na Šumavě se vyjádřila i evropská Federace Europarc.

Ondřej Liška a Matěj Stropnický ze Strany zelených, sociální demokraté Vladimír Špidla, Bohuslav Sobotka a Jiří Zimola, Bedřich Moldan a Karel Schwarzenberg z TOP 09 nebo Tomáš Jirsa z ODS či Viktor Paggio z Věcí veřejných. Ti všichni teď mají jedno společné – hovoří o tom, jak se má na Šumavě pečovat o lesy, a blokádu lesů nedaleko Modravy buď odsuzují, nebo podporují. Místní však tvrdí: Politici mají Šumavu jen jako téma, jak se zviditelnit v médiích. Totéž tvrdí i správa parku. „Jsme svědky politizace celého problému, kde už nejde o odbornou debatu a celý problém je jen marginální. K vykácení nebo odkornění je označeno pět tisíc stromů z celkem 130 tisíc, které v místě rostou,” míní náměstek správy parku Jiří Mánek.

Starosta Modravy Antonín Schubert za snahou politiků vyřešit situaci na Šumavě vidí boj o hlasy voličů v krajských volbách, které budou příští rok. „Nikdy politici nepomohli situaci vyřešit. To, co se teď děje, je jen nechutný politický cirkus,” soudí Schubert, který na Modravě žije od roku 1975.

Ekologičtí aktivisté jsou dnes v lesích už 21. den. Hned na začátku blokády v polovině července je podpořili Liška a Stropnický ze Strany zelených. Chystal se za nimi i bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, avšak byl nemocný. Mimochodem: za jeho úřadování byly lesy ponechány svému osudu a podle místních tak odstartovala kůrovcová kalamita. Šumavské lesy si v červenci prošel i senátor za Strakonicko, Písecko a Vimpersko Miroslav Krejča, který v prvopočátku, kdy začal do dění kolem Šumavy mluvit, byl pro kácení a pak zcela otočil. Lesy už navštívil i bývalý premiér Špidla a postavil se za blokádníky.

Jeho spolustraník Sobotka měl nejprve stejný názor, ale když se včera potkal na cestě vedoucí do lesa se stovkou místních, mírnil svá slova. „Nechci se stavět ani na jednu stranu. Chci si vše prohlédnout, protože o zákonu o národním parku budu i já jako poslanec rozhodovat,” řekl. Naopak jeho stranický kolega hejtman Jiří Zimola jednoznačně podporuje správu parku a kácení.

Od včera se spor o Šumavu neřeší jen v Česku, ale překročil hranice. Federace Europarc, která sdružuje 450 parků v Evropě a jejímž členem je Šumava od roku 1992, vyzvala, aby správa parku zastavila kácení, aktivisté ukončili blokádu a policisté přestali v lesích hlídkovat. „Chceme nový dialog a nabízíme rady nezávislých zahraničních expertů,” řekla prezidentka federace Erika Stanciu.

Starosta Modravy Schubert tvrdí, že park teď takovou pomoc nepotřebuje. „Nejprve by se Federace Europarc měla přijet na Šumavu podívat, seznámit s problémem a pak může radit,” podotkl Schubert.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě