Ke snížení množství emisí CO2 v EU více přispějí lesy a půda, které je přirozeně pohlcují. Rada EU a Evropský parlament se v pátek 11. listopadu předběžně dohodly na revizi nařízení o využívání půdy, změnách ve využívání půdy a lesnictví (LULUCF), díky kterému by měly lesy v celé Unii do roku 2030 pohlcovat o 15 % emisí oxidu uhličitého více.
Pravidla nařízení LULUCF se zabývají uhlíkovou stopou činností souvisejících s přeměnou, využíváním a obhospodařováním lesů, zemědělské půdy, pastvin nebo mokřadů. Kácením lesů, změnami ve využití půdy a různými způsoby jejího obhospodařování vznikají emise skleníkových plynů. Lesy a půda jsou však zároveň také přírodními úložišti schopnými oxid uhličitý pohlcovat.
Pro období let 2021 až 2025 zůstává zachován již v současnosti platný cíl, podle kterého množství jednotlivými členskými státy vyprodukovaných emisí skleníkových plynů nesmí převýšit množství těch pohlcených. Této rovnováhy lze dosáhnout zalesňováním a kvalitnějším hospodařením nejen v lesích, ale také u orné půdy a travních porostů. To pomůže zmírnění krize v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti.
Cílem nařízení je postupně zvyšovat absorpci a snižovat emise tak, aby bylo dosaženo celounijního cíle čistého pohlcení. Ten byl pro rok 2030 stanoven ve výši 310 milionů tun ekvivalentu CO2, což je o 15 % více 268 miliónů tun pohlcovaných v současné době.
Pro období 2026–2030 se proto předpokládá, že pohlcené množství by již mělo převyšovat produkované emise. Proto byl pro každý členský stát vytyčen závazný vnitrostátní cíl pro rok 2030 a zároveň závazek dodržet za celé období 2026–2029 stanovený uhlíkový rozpočet.
Schválená revize nařízení zachovává možnost obchodovat s přebytky pohlcení mezi členskými státy a využívat k dosažení cílů odvětví LULUCF přebytečné roční příděly emisí podle nařízení o sdílení úsilí. Zároveň umožňuje lépe zohlednit dopady probíhající změny klimatu v podobě extrémních projevů počasí, lesních požárů a rozšíření škůdců prostřednictvím nového mechanismu solidarity.
Revize nařízení byla zatím schválena politickou dohodu v rámci třístranných jednání mezi Evropskou komisí, Parlamentem a Radou EU. Nyní bude muset být ještě formálně přijata Radou a Parlamentem.