Znojmo - Tomáš Rothröckl (55 let) je ředitelem Národního parku Podyjí od jeho založení v roce 1991. V osmdesátých letech pracoval na Správě tehdejší CHKO Podyjí, později v Českém ústavu ochrany přírody. V roce 2010 několik měsíců působil jako náměstek ministra životního prostředí, ředitel sekce ochrany přírody a krajiny.
* Co vyhlášení národního parku přineslo samotnému Podyjí?
- Došlo k významnému posunu v poznání a v odpovídající ochraně celého území. Jen od založení parku zde odborníci provedli stovky výzkumných prací. Byla také nastolena jasná pravidla ochrany celé oblasti.
* Co Podyjí čeká v nejbližších letech?
- Budeme usilovat o realizaci větších veřejně prospěšných projektů financovaných převážně z evropských fondů -jako například rekonstrukce cestní sítě, stezky pro vozíčkáře, demolice vojenských objektů a jiné. Očekávám i další rozvoj spolupráce v rámci různých evropských struktur, protože národní parky Podyjí a Thayatal nejsou jen lokální záležitostí.
* Podařilo se díky NP Podyjí zachránit unikátní rostliny nebo živočichy?
- Chráníme vhodné podmínky pro život, nikoliv jednotlivé druhy. Národní park Podyjí tak dlouhodobě přispívá k zachování životaschopných populací mnoha rostlinných a živočišných druhů.
* Kolik přiláká národní park ročně turistů?
- Odhady kolísají mezi dvě stě padesáti až čtyřmi sty tisíci lidí ročně. Trend má jasně vzestupnou tendenci. Národní park Podyjí je rozlohou velmi malým chráněným územím a míra návštěvnického tlaku předurčuje rizika možné zranitelnosti. Stále však platí: národní park je zde pro veřejnost.