Na konferenci OSN o změnách klimatu COP27 v egyptském Šarm aš-Šajchu je letos oproti minulému ročníku o 25 procent více lobbistů, kteří hájí zájmy ropného a plynárenského průmyslu. Celkem 600 lobbistů počtem převyšuje zástupce všech zemí a komunit, na které má klimatická krize největší dopad, informoval dnes list The Guardian.
Tito lobbisté, které v seznamu účastníků konference identifikovala nezisková organizace Global Witness, mají na jednáních větší vliv než komunity původních obyvatel nebo delegace afrických zemí, tvrdí například skupina Kick Big Polluters out. Ta vede kampaň proti fosilnímu lobby na jednáních o změnách klimatu.
Vliv zájmů ropného a plynárenského průmyslu na setkáních týkajících se klimatické krize v posledních letech rostl. „Přestože mnoho environmentálních skupin doufá, že přivést soukromé zájmy k jednáním o opuštění fosilních paliv může být výhodné, je tu riziko, že tyto přínosy převáží velikost delegací, a panuje podezření, že lobbisté se jednání účastní primárně proto, aby zpomalili jejich průběh, spíš než aby omezili svůj vlastní průmysl,“ píše list The Guardian.
Koalice skupin občanské společnosti v nedávném vyjádření vůči organizátorům konference COP zdůraznila, že pokud budou mít lobbisté prosazující zájmy největších znečišťovatelů i nadále neomezený přístup k vytváření politik, snaha o řešení klimatické krize bude i nadále selhávat.
ČTK