Vladislav Prouza
Veřejnost má malé povědomí o tom, co je v Krkonoších vzácné, a tudíž chráněné
Lyžaře, a především snowboardisty a skialpinisty využívající v Krkonoších zakázané trasy, chce Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) omezit a nejlépe zcela zastavit animovanými klipy.
Cit k přírodě
Dílka lezoucí divákům sugestivitou doslova pod kůži mají v pirátech probudit obyčejný lidský cit k přírodě. Mysl „produktů dnešní doby”, kteří vyhledávají na horách bez ohledu na všechno kolem pouze adrenalinové zážitky, má posunout trochu dál třeba šot o lyžaři jedoucím nebezpečně blízko hnízdiště tetřevů a sokolů. Ptáci vyděšení bezohlednou hlučnou jízdou záhy hynou.
„Správa KRNAP se snaží co nejatraktivnějším způsobem vysvětlovat, proč v národním parku musí platit určitá omezení. Loni v prosinci jsme vyhradili osm nových tras pro skialpinismus a nyní na stránkách KRNAP přibyla trojice animovaných klipů, které jednoduše vysvětlují, proč se skutečně nesmí jezdit úplně všude a čemu by skialpinisté jízdou mimo tyto doporučené trasy mohli uškodit,” přibližuje ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Figurky satiricky znázorňující v klipech lidské bytosti údajně představují jeden z nejúčinnějších a zároveň nejjednodušších způsobů nenásilného působení na společnost.
Komunikační nástroj
„Přes veškeré naše propagační aktivity se stále setkáváme s tím, že veřejnost má malé povědomí o tom, co je v Krkonoších vzácné, a tudíž chráněné. To nás inspirovalo k tomu, zvolit nějaký netradiční komunikační nástroj k vysvětlení, proč není možné provozovat skialpinismus úplně všude.
Volba padla na animované klipy, které jednoduchým způsobem přibližují problematiku některých chráněných jevů v Krkonoších a zároveň představují netradiční nástroj schopný zaujmout hlavně mladé lidi,” tvrdí Hřebačka.
Animované klipy představují v oblasti ochrany přírody v Česku dosud nevyužívaný nástroj. Správa KRNAP cíleně ve vazbě na skialpinistické trasy nechala vyrobit tři přibližně minutové klipy každý za zhruba deset tisíc korun. Cena vyšla velmi slušně díky autorům a producentům z řad studentů filmové a televizní grafiky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.