Radim Havlík
Zájem o dřevo se po zemětřesení na Dálném východě zvýšil. Řezivo ze Ptení tak putuje do celé západní Evropy
Ptení – Živelná pohroma v Japonsku paradoxně pomohla ptenské pile Javořici. Zájem o dřevo se totiž po zemětřesení na Dálném východě zvýšil.
„Většina námi produkovaného řeziva nyní putuje do Velké Británie, Itálie, Rakouska a Řecka,” sdělil ředitel Javořice Jan Vařeka.
Ptenská pila je kvůli stamilionovým dluhům v insolvenčním řízení. Řeší je reorganizací, v rámci níž obnovila na sklonku loňského roku výrobu.„Pila reorganizační plán schopna sestavit nebyla. Jeho vytvoření se ujala společnost Hanácké sladovny Kroměříž,” připomněl Vařeka s tím, že Javořice na plánu rozvoje výroby spolupracuje.
7000 kubíků za měsíc
„Aktuálně ve výrobě zaměstnáváme osmnáct lidí. Zpracováváme sedm tisíc kubíků řeziva za měsíc,” sdělil Vařeka. Slušným příjmem je nejen prodej tohoto sortimentu, ale i zpeněžování papírenské štěpky a mulčovací kůry. „Obhlédnout si kůru na zakrytí záhonů jsem se do Ptení vypravil včera. Zjistil jsem, že je jí v nabídce dostatek. Vbrzku se tam vypravím s vozíkem,” řekl Jaroslav Soušek ze Smržic. Jan Vařeka, ředitel Javořice, připomněl, že od obnovení provozu na pile,k němuž došlo 17. 12. 2010, zatím neuběhla nijak dlouhá doba. „Dosud jsme nedosáhli ustálení vztahů s dodavateli a odběrateli. Na trhu se zatím znovu zavádíme jako důvěryhodný subjekt,” nechal se slyšet. Věří, že referencemi od současných spokojených odběratelů naroste Javořici okruh dalších zákazníků. „Předpokládáme, že se v blízké budoucnosti zájem odběratelů o řezivo ještě zvýší. Do doby, než se vyjasní základní koncepce reorganizačního plánu, však k navýšení výroby, jejíž rámec byl dán rozhodnutím věřitelského výboru, nepřistoupíme,” uzavírá Vařeka.
Na dvě směny?
Jiří Porteš, starosta Ptení, obnovení provozu na pile vítá. „Perfektní by bylo, kdyby se tam začalo pracovat na dvě směny,” podotýká s dovětkem, že Ptení, a ostatně celé Konicko, se s pádem pily srovnávalo jen velmi těžce. „Propuštění těch více než dvě stě lidí zde na dlouhou dobu zvýšilo nezaměstnanost,” řekl Porteš. S produkcí řeziva skončila Javořice na počátku roku 2009. Důvodem byl nadbytek dřeva na světových trzích. Zaměstnanci ptenské pily pak zůstali po osm měsíců doma a pobírali jen část mzdy.
V září roku 2009 dostalo všech zhruba dvě stě čtyřicet lidí výpověď a skončilo v evidenci úřadů práce, přičemž Javořice s dluhy ve výši více než 900 milionů korun skončila v insolvenčním řízení.