PAVEL MOŠ
Pila ve Ptení chce rozšířit výrobu a přijme dvacet nových pracovníků. Zájem zaměstnavatelů o dělnické profese ožil
Ptení, Prostějovsko – Pila ve Ptení začala po odmlce na začátku letošního roku zase zpracovávat dřevo. „Výpadek byl způsobený tím, že na konci roku 2011 nám několik dodavatelů nedovezlo dřevo a my jsme se vyřezali prakticky z veškerých zásob. Ty jsme pak museli obnovit, což trvalo asi čtrnáct dní. Republikové lesy totiž mnohde dosud netěží a museli jsme čekat, než začali těžit drobní vlastníci,” vysvětlil ředitel pily Javořice Jan Vařeka.
To, že pila neřezala, ale neznamenalo, že lidé seděli doma. „Zaměstnance jsme nechtěli nechávat na dovolené, tak většina z nich třídila dřevo podle jakosti, abychom propad alespoň částečně vyrovnali kvalitou,” uvedl ředitel. Nyní už se pila zase dostala na stav, v jakém byla v loňském roce, a výrobu má v plánu ještě zvyšovat.
„Momentálně zpracováváme dvanáct tisíc kubíků měsíčně. Od příštího kvartálu bychom chtěli zvýšit produkci na dvacet tisíc kubíků. Protože se rozjede nejen druhá pilnice, ale i provoz, který na ni navazuje, přijmeme dvacet nových zaměstnanců,” představil nejbližší budoucnost Vařeka.
Za ideální považuje měsíční výkon na zhruba dvojnásobku této hodnoty. „Myslím, že optimální kapacita pily je čtyřicet tisíc kubických metrů. To znamená dohromady asi sto třicet zaměstnanců,” odhadl ředitel Vařeka. Tohoto stavu chtěl podnik dosáhnout v průběhu roku 2013. Vše ale záleží na tom, jak se vyvine ekonomická situace a jaké budou ceny dřeva. Minulý rok totiž kvůli tendrům Lesů České republiky neúměrně stouply a řezivo pak bylo těžko prodejné.
V současné době pracuje v areálu pily Javořice šestačtyřicet lidí. V dobách největší slávy jich bylo více než dvě stě padesát a pila zpracovávala tři čtvrtě milionu kubických metrů dřeva ročně.
Na lepší časy se blýská nejen ptenské pile, ale zřejmě všem dělnickým profesím. Po propadu z konce loňského roku ožil zájem zaměstnavatelů o nové pracovní síly. „Mám tu před sebou aktuální čísla z Olomoucka. V prosinci bylo v nabídce dvě stě šedesát pet volných míst,teď jich je pět set. Loni v lednu bylo možné vybírat ze čtyř set. Situace je tedy o něco lepší než před dvanácti měsíci a výrazně lepší než minulý rok v prosinci,” zhodnotil data Jaroslav Mikšaník, analytik olomouckého úřadu práce.
Na Prostějovsku byl podle něj vývoj podobný. Nyní má region v nabídce sto šedesát volných míst, při největším propadu v prosinci to byla necelá stovka.
Největší zájem je o profese v kovovýrobě nebo řidiče. „V databázi jsou zámečníci, kovoobráběči, řidiči kamionů, ale i vysokozdvižných vozíků,” potvrdil Jaroslav Mikšaník. Odborníci předpokládají, že od února začne nezaměstnanost klesat. „Je to každoroční trend, rozjíždějí se různé sezonní práce. Ty však závisí také na počasí, takže pokud přetrvají větší mrazy, pokles se pravděpodobně zpozdí,” konstatoval analytik.
Na dotaz, jak se bude vyvíjet trh práce během roku, však odpověď neměl. Odhadnout to totiž nedokáže nikdo.