logo Silvarium tisk

Kraj Moravskoslezský
DAREK ŠTALMACH

Firma doplatila na vysoké ceny dřeva i dlouhodobé potíže s výběrovými řízeními na těžbu dřeva. Do problémů se brzy mohou dostat také další dřevařské firmy se stovkami zaměstnanců.

Devětadevadesát zaměstnanců pily na Ostravici skončí na úřadu práce. Firma se stoletou tradicí končí.

„Jsme uprostřed Beskyd, ale nemůžeme si dovolit nakupovat dřevo,” vysvětluje důvody konce jednatel firmy Timber Mill Karel Bystřický. „Oproti loňskému roku se zvedly ceny za kubík z 1 750 korun na 2 500 korun, a to je pro nás ekonomicky neúnosné. Za vším je chaotická politika státu, který prostřednictvím společnosti Lesy ČR dřevo prodává. Je chaos ve výběrových řízeních, jednu dobu se skoro vůbec netěžilo, to vyhnalo cenu dřeva do výše, za jakou nejsme schopni nakupovat,” dodal Karel Bystřický.

Pro stovku zaměstnanců pily teď začínají krušné časy, jejich šance najít si novou práci nejsou právě nejlepší. „Většinou se jedná o lidi s nižším vzděláním, v úterý s nimi budeme jednat o jejich dalších možnostech uplatnění, ale v regionu Frýdlantska takových možností moc není,” vysvětlil ředitel frýdecko-místeckého úřadu práce Libor Černý. „Zatím nemohu hovořit o konkrétních nabídkách, neznáme ještě přesně, jací lidé o práci přijdou, ale obecně platí, že se v okolí Ostravice hledá práce dost těžko,” dodal Libor Černý.

Pila na Ostravici přitom neměla o zakázky nouzi, vyvážela do Velké Británie, Řecka, Německa i na Blízký východ. Kvůli vysokým cenám dřeva, které už jsou vyšší než v Polsku nebo na Slovensku se mohou brzy dostat do problémů i další společnosti podnikající v dřevařském průmyslu.

Dvěma stovkám lidí například zajišťuje práci společnost Lesy Beskydy. Ta beskydské dřevo těží a prodává, vyšší ceny by jí tedy mohly vyhovovat. Není tomu ale tak.

„Ceny dřeva zvedly výběrové řízení, kde jdou firmy ve svých nabídkách na hranu možností, aby zakázku dostaly,” vysvětluje předseda představenstva Lesy Beskydy Pavel Tejček. „Další zdražení přinesl cenový index určovaný statistickým úřadem, podle toho musíme platit státu o osm procent víc, než bylo ve smlouvě, všichni přitom předpokládali, že se cena o více než čtyři procenta nezvýší,” popsal vývoj trhu Pavel Tejček.

Vysoké ceny ale začínají působit kontraproduktivně.

„Kvůli vysokým cenám nám klesá odbyt, vedle pily na Ostravici, která kvůli svému uzavření přestala odebírat dřevo úplně, to jsou i další podniky. A my musíme těžit podle smlouvy, ať se děje, co se děje, i kdybychom neměli komu prodávat. Pak se může klidně stát, že se do problémů dostaneme i my - a to by mohlo mít další vliv na zaměstnanost, práci dáváme zhruba dvěma stovkám lidí,” dokončil předseda představenstva.

O faktu, že za koncem stoleté historie pily na Ostravici může stát i dlouhodobě špatný přístup státu, je přesvědčen i poslanec a bývalý předseda představenstva společnosti Lesy ČR Pavel Drobil. „Bohužel v tomto případě může hrát roli i mnoho let trvající válka o těžbu dřeva v Lesích ČR i spory o podobu tendrů,” řekl. 

Pila na Ostravici propustí sto lidí

Do problémů se mohou kvůli drahému dřevu dostat i další dřevařské společnosti v kraji

Situace dospěla tak daleko, že členové Moravskoslezského dřevařského klastru sdružujícího firmy působící v oboru napsali premiéru Petru Nečasovi dopis, ve kterém jej upozorňují na možné drtivé dopady na zaměstnanost v regionu hrozící po vysokém zvýšení cen dřeva.

„Zvýšení cenového indexu o osm procent může způsobit kolaps lesnického a dřevařského sektoru už v prvním čtvrtletí letošního roku, rozhodně způsobí ekonomické potíže jednotlivým firmám, přispěje k dalšímu zastavování výroby, propouštění zaměstnanců,” napsali zástupci klastru premiérovi. Podle informací lidí obeznámených s pozadím chodu dřevařských firem se do problémů kvůli vysokým cenám dřeva dostávají i velké firmy, například pila společnosti Mayr-Melnhof Holz v Paskově. Její tisková mluvčí Barbora Lysá ale nechtěla současnou situaci dřevařů rozebírat.

„V tuto chvíli společnost Mayr-Melnhof Holz Paskov své podmínky zajištění surovinou nebude komentovat,” napsala na dotaz MF DNES.

Problémy cítí i další dřevozpracující podniky, podle předsedy představenstva společnosti Lesostavby FM Jana Bazgiera jsou důvody problémů v dlouho nevyřešených záležitostech okolo fungování státního podniku Lesy ČR. „Ta situace je velice vážná. Ceny dřeva jsou kvůli výběrovým řízením na samé hraně možného, nikdo není schopen určit, jakým směrem se budou vyvíjet,” vysvětluje Jan Bazgier. „Koncepce fungování společnosti Lesy ČR je sice rozpracovaná, ale není dobrá. Není vyřešeno reagování na výkyvy cen, určitě by prospěly déletrvající kontrakty, jako optimální vidím pětileté smlouvy. I kvůli problémům s výběrovými řízeními na jednotlivé lesní úseky, kde hospodaříme, jsme museli propouštět už v loňském roce, protože jsme nevěděli, kolik výběrových řízení vyhrajeme. I to ztěžuje naši pozici,” dodal Jan Bazgier.

Ředitel pily na Ostravici doufá, že firma nezanikla napořád. „Když ceny dřeva klesnou, zase začneme s výrobou,” věří.

FAKTA
Historie pily na Ostravici Několik pil na Ostravici fungovalo už od poloviny devatenáctého století, moderní pila s parním pohonem zde vznikla v rámci průmyslových aktivit olomouckého arcibiskupství v roce 1910. Zdroj: www.pilaostravice.cz

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě