Jan HORÁK
Farnost v Trmicích na Ústecku si chtěla podnikáním vydělat, místo toho skončila v konkurzu. Kvůli tomu se teď v dražbách rozprodává její majetek a místní obyvatelé mají strach, že by mohli přijít o svůj kostel.
TRMICE Věřitelé zkrachovalé trmické farnosti si zatím o půl milionu korun nepolepší. Včerejší dražba vybavení farní pily v Klenči u Roudnice, která měla aspoň zčásti uspokojit jejich pohledávky, proběhla neúspěšně, nikdo ze dvou účastníků dražby nepodal nabídku. „Jsem překvapený. Účastníkům se asi vyvolávací cena zdála vysoká,” pronesl insolvenční správce trmické farnosti Aleš Klaudy.
Právě objekt pily v Klenči trmickou farnost přivedl do potíží. Farnost ji ke správě církevních lesů a obchodu se dřevem koupila v březnu 2009 za 18 milionů. Vyráběly se tu pilinové brikety a palivové dříví. Jenže představitelé farnosti netušili, že objekt už je léta ve ztrátě a že s pilou převzali i závazky ve výši 9 milionů korun.
Farnost navíc na provozu průběžně prodělávala a loni v březnu výše jejích dluhů vyšplhala až ke 30milionům. Počátkem prosince pak Krajský soud v Ústí nad Labem vyhlásil na farnost konkurz.
Včerejší dražba nebyla první, už dříve vynesl prodej vozidel z majetku farnosti 200 tisíc. Celkem však 49 věřitelů nárokuje 35milionů, přičemž její celkový majetek byl oceněn na 80,5 milionu. „Nelze vyloučit plné uspokojení všech přihlášených pohledávek,” řekl již dříve optimisticky Klaudy. Aby se toho dosáhlo,mohlo by dojít i na prodej trmického kostela. Z toho mají místní lidé strach, bojí se, že by mohl padnout do špatných rukou.
„Víme, že jeden kostel na Teplicku po prodeji začal sloužit jako restaurace,” uvedla za Občanské sdružení pro záchranu kostela a fary v Trmicích Marie Gottfriedová, která už ve sbírce získala 400 tisíc.
Klaudy prý ale zatím s prodejem kostela nepočítá. „Může dojít k situaci, že dosáhneme dostatečného výnosu, abychom ho prodávat nemuseli,” uvedl s tím, že v krajním případě by kostel přišel na řadu nejdříve za rok a půl.
Nyní se plánuje prodej farnosti, který by měl pokrýt pohledávky ve výši 2,9 milionu. „Chtěli bychom ji prodat mezi 15. a 31. červencem,” plánuje Klaudy. Čeká na souhlas soudu, který požádal omožnost prodeje fary ve výběrovém řízení místo v dražbě. „Máme už totiž jednoho kupce,” vysvětluje.
Další miliony by mohl vynést prodej Madony s Ježíškem a desky Mistra Jana Husa, na něž uplatnil předkupní právo stát. „My jsme je ocenili na 13,7 milionu, stát na 4,8 milionu. Teď začne debata o ceně obvyklé,” očekává Klaudy.
Dodnes se vedou spory o tom, kdo za krach farnosti může. Investiční referent Litoměřické diecéze Richard Kirbs viní faráře z Trmic Jiřího Voleského. „Bezhlavě nakupovali, utráceli, aniž by to mělo ekonomickou rozvahu,” míní.
Voleský se brání s tím, že Kirbs ani přes prosby farnosti nepomohl a naopak urychlil její pád do insolvence. Krach farnosti vyšetřuje i policie.
FAKTA Trmická farnost
Spadá pod Litoměřickou diecézi, do úpadku se dostala poté, co se jí nevydařilo podnikání v oblasti zpracování dřeva na zakoupené pile v Klenči u Roudnice. Provoz pily byl od počátku ztrátový, dluhy jsou v této chvíli 35 milionů.
Investiční referent diecéze Richard Kirbs obviňuje farnost ze špatného hospodaření, farář se ale brání, že Kirbs farnosti nepomohl a naopak insolvenci urychlil.
Celkový majetek trmické farnosti se odhaduje na 80,5 milionu korun. Farnost vlastní mj. lesy, ornou půdu, faru, kostely v Trmicích a Roudníkách. Movitý majetek jsou převážně sochy, obrazy a oltáře za celkem 44,3 milionů. Mezi 49 věřiteli je i litoměřické biskupství.