logo Silvarium tisk

Marek Kerles

VIMPERK Jarní použití otrávených lapáků v boji proti kůrovci v Národním parku Šumava bylo nezákonné. K takovému názoru dospělo ministerstvo životního prostředí, když na základě odvolání hnutí Duha zkoumalo výjimku, umožňující na Šumavě hubit lýkožrouta i s pomocí chemických prostředků.

Výjimka, kterou se zpětnou platností získal v červnu od odboru státní správy ředitel parku Jan Stráský, podle ministerstva nesplňovala všechny potřebné právní náležitosti, a proto ji ministerstvo zrušilo. „Bylo to z procesních, nikoliv faktických důvodů. Neznamená to tedy, že bychom automaticky odmítali i případné další žádosti o výjimku k použití biocidů na Šumavě,” řekla LN mluvčí ministerstva Ilona Chalupská.

Hnutí Duha však ministerské rozhodnutí považuje za další důkaz toho, že Stráský v parku ignoruje zákony.

„V předchozích letech za jiných vedení se používala chemie proti kůrovci i bez této výjimky zcela běžně,” řekl LN mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek. Podle něj není pravda, že při aplikaci biocidů hyne všechen hmyz a vodní živočichové. „Látka téměř výhradně působí na lýkožrouta smrkového,” řekl Pechoušek. Park podle něj znovu požádá o výjimku, aby mohl chemii proti kůrovci v omezené míře použít i v příštím roce.

O účinky otrávených lapáků se mezi vědci, lesníky a ekology vede spor už dlouho. Klasický lapák, tedy dřevěná trojnožka napuštěná feromony lákajícími kůrovce, se po náletu brouka musí odvézt a vyměnit za nový. Lapáky navíc napuštěné biocidy však mohou zůstat na místě celé léto, protože kůrovci, kteří se do nich zavrtávají, postupně hynou. „Otrávený lapák tak zachrání až pět dalších stromů, které by se jinak museli použít na výměnu klasických lapáků. V případě Šumavy se tak může jednat o tisíce smrků,” řekl LN vedoucí oddělení lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Ladislav Půlpán.

Při správné aplikaci biocidů by navíc látka měla hubit jen hmyz, který se do dřeva zakousne, tedy kůrovce, nikoliv živočichy, kteří po dřevě jen přeběhnou. Ekologičtí aktivisté i vědci z Biologického centra Jihočeské univerzity ale tvrdí, že otrávené lapáky prokazatelně zabíjejí i miliony jedinců dalších druhů hmyzu. „Proto jsme proti využívání chemie i v hospodářských lesích,” řekl Bláha.

***

Stráského vedení versus zákony * Česká inspekce životního prostředí zahájila řízení o pokutě parku v souvislosti s kácením v létě Na Ztraceném u Modravy. * Podobně inspekce reagovala na kácení stromů podél cest v lokalitách, kde těžba mohla údajně narušit hnízdění tetřevů. * Kácení v okolí hory Smrčina bylo opět v údajném nesouladu s ochranou tetřeva. ČIŽP rovněž zahájila řízení o udělení pokuty.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě