VÁCLAV JANOUŠ
V jihočeské části Šumavy není kalamita tak drastická, ale na západě Čech napadají brouci stále další stovky stromů. Vedení parku chemii použilo už koncem dubna, kdy ještě povolení nemělo, za což mu hrozí zřejmě statisícová pokuta.
ŠUMAVA Správa šumavského národního parku může použít v boji proti kůrovci chemii. Získala výjimku ze zákona, která jí umožňuje použít biocidy proti broukům, kteří napadají smrky. Vedení parku ale insekticid v lesích použilo už koncem dubna, kdy ještě povolení nemělo, za což mu hrozí až dvoumilionová pokuta.
„Obdrželi jsme výjimku k použití biocidů Vaztac v takovém rozsahu, v jakém jsme požádali. Původní požadavek byl silně redukován v souladu s postojem ministra životního prostředí Tomáše Chalupy,” řekl náměstek ředitele parku Václav Braun.
Správa parku také čeká, jak dopadne vyšetřování použití chemie ještě před udělením povolení. „Správní řízení o udělení pokuty ještě neskončilo, potrvá několik měsíců,” sdělila mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová. Řízení skončí pravděpodobně do konce léta. Podle informací ČTK nedostane správa parku pokutu v horní až dvoumilionové hranici, ale ani na spodním limitu, ale nejspíše se bude jednat o pokutu v řádech statisíců.
Výjimka nyní umožňuje správě parku použít chemii na skládkách dříví určeného k odvozu z lesa a také ji nanést na trojnožky či lapáky. Lesníci pak mohou chemii použít i v některých porostech, pokud by především kvůli počasí nebo by nebylo možné pokácené stromy určené k odvozu vyvézt z lesa včas.
Podle výjimky je ale použití chemie krajním řešením, pokud by proti lýkožroutům smrkovým veškerá jiná opatření - jako je kácení stromů či loupání kůry nastojato, nepomáhala či nebyla účinná.
Důležité pro lesníky ale je, že výjimka platí pro celý letošní rok, tedy i pro druhé rojení brouků na konci léta, které Šumavu čeká. „Naprostá většina zásahů, kdy použijeme chemii, nás teprve čeká a to především na pokáceném dříví,” sdělil ředitel šumavského parku Jan Stráský.
Situace na Šumavě je dnes v každém z krajů odlišná. Zatímco na jihočeské části není kalamita tak drastická, na plzeňské napadají brouci stále další a další stovky stromů. „Na jihočeské části hlavně okolo Českých Žlebů a Stožce již není situace tak hrozivá, ale zase například na Smrčině, kde se zásahové pásmo u hranice s Rakouskem rozšířilo z 200 na 500 metrů, máme osm set nových napadených stromů,” dodal Stráský. Loni na Smrčině dřevorubci vykáceli 925 stromů, letos dosud jen 190.
V celém šumavském parku bylo loni vytěženo rekordních 350 tisíc kubíků dříví, letos do poloviny června pak zhruba 50 metrů kubických dřeva a dalších 45 tisíc kubíků mají lesníci vyznačených.