Frýdek-Místek - Cena kulatiny stoupla až o 40 procent. Suroviny je málo a firma přišla o zakázky.
Na sto lidí přišlo k 1. únoru o práci na ostravické pile. Důvodem je nárůst ceny pilařské kulatiny. „Tušili jsme to od poloviny ledna,” řekla Deníku Stanislava Kubačáková, která tak přišla o místo.
Důvod propuštění je podle vedení pily jasný. „Následkem nezvládnutí zahájení prací ve státních lesích, které v našem regionu dominují, došlo po 1. lednu k obrovským výpadkům dodávek dříví na trh a k tlaku na jeho neúnosné zdražování. Po naší pile je vyžadováno navýšení ceny pilařské kulatiny oproti loňskému roku až o 40 procent. Situaci nelze donekonečna řešit dodávkami dříví ze Slovenska. Stav je ekonomicky neúnosný. Kvůli nedostatku suroviny jsme přišli o zakázky, kterých jsme měli i přes složitou situaci v odbytu dostatek. Držet lidi dál na dovolených už neumíme,” sdělil ředitel společnosti Timber Mill Karel Bystřický. Právě Timber Mill provozuje pilu na Ostravici.
Na situaci doplatí i malí živnostníci
Výpověď z pracovního poměru tak nyní obdrželo zbývajících 99 kmenových zaměstnanců z původních 109. „Tyto výpovědi nepostihnou jen nás, dopad to bude mít i na malé živnostníky v Ostravici, kterým jsme jako zaměstnanci dělali tržby. Vím, že už nyní jsou z toho špatní,” zamyslela se Kubačáková s tím, že na pile pracovali nejen lidé z Ostravice, ale dojížděli i ze vzdálenějších míst. „Například ze Slovenska,” doplnila Kubačáková.
Podle vyjádření Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů (AČMD) není situace ostravické pily ojedinělá. Následkem výpadku dodávek státního dříví na trh oznámila razantní omezení směnnosti s dopady do zaměstnanosti také velkopila společnosti Mayr Melnhof v Paskově. Jen v regionu Beskyd přišly podle AČMD o práci v oboru stovky lidí.
Ředitel Karel Bystřický odkázal redakci Deníku i na stránky www.silvarium.cz, kde se mimo jiného píše. „Ozývají se nám i firmy, které nejsou členy asociace, s tím, že řeší totožné problémy jako naši členové – omezují výrobu a propouští, řeší ekonomické problémy. Odhaduji, že ve dřevozpracujícím průmyslu přišlo díky zpackaným tendrům od začátku roku v celé České republice o práci už nejméně na tisíc lidí. Firmy se sice snaží v návaznosti na podepisování smluv s vítězi tendrů výrobu obnovovat, ale získaní ztracených zakázek či promítnutí růstu cen suroviny do výrobků je obtížné,” řekl mimo jiného prezident AČMD Zdeněk Valný.