Markéta FIALOVÁ, moderátorka
První fázi oloupávání kůry kůrovcem napadených stromů dokončují dobrovolníci v Národním parku Šumava. Za zhruba měsíc tam asi 50 lidí ručně čistilo více než 900 kmenů. Vedení parku uvažuje o tom, že touto metodou bude pokračovat i nadále.
Michaela KLÁROVÁ, redaktorka
Licence pro výškové práce, živnostenský list, vlastní lezecké vybavení a loupák, tohle všechno museli mít dobrovolníci, kteří zhruba měsíc odkorňovali stromy napadené kůrovcem v Národním parku Šumava. Takzvané loupání nastojato je prý nejšetrnější a hlavně nejpřijatelnější metodou v boji proti kůrovci v nejcennějších zónách.
Petr KAHUDA, referent oddělení lesního provozu Národního parku Šumava
To odkorňování nastojato provádíme v současné době skutečně jenom na Smrčině na základě mezinárodní česko-rakouské dohody a slibujeme si od toho to, že se kůrovec z těch odkorňovaných stromů nebude dále šířit.
Michaela KLÁROVÁ, redaktorka
Asi padesátka dobrovolníků stihla za měsíc oloupat více než 900 kmenů.
Petr ELSTER, dobrovolník
Když přijde člověk jako nováček, tak dělá třeba i jeden strom dva dny. Ale kluci, kteří jsou tady dýl, dávají třeba čtyři, pět stromů za den, ale potom záleží, že jo, na, na typu toho stromu a na tom, v jakým stádiu ten brouk je.
Michaela KLÁROVÁ, redaktorka
Odměna za jeden oloupaný strom se pohybuje podle velikosti kmene od 800 do 2,5 tisíce korun. Park nevylučuje, že v pracech bude i nadále pokračovat. Nebrání se proto dalším dobrovolníkům.
Petr PECHOUŠEK, mluvčí Národního parku Šumava
Zájemci se pořád můžou na Správu Národního parku Šumava hlásit a my si budeme ty jednotlivé žádosti pečlivě archivovat.
Michaela KLÁROVÁ, redaktorka
O tom, jestli bude likvidace kůrovce odkorňováním nastojato pokračovat, rozhodne vedení parku ještě letos o prázdninách. Vše ale bude záležet na financích. Zapotřebí totiž bude asi 60 milionů korun. Michaela Klárová, televize Nova.