ANDREA BARTŮŇKOVÁ
Velká inventura, která začala i na Vysočině, má ukázat, v jakém stavu jsou zdejší lesy. K měření asi sto padesáti různých položek používají odborníci nejmodernější techniku.
VYSOČINA Právě teď můžete při procházce lesem či houbaření potkat v lesích na Vysočině skupinku několika mužů s digitálními přístroji. Na Vysočině začala inventarizace lesů, která se zároveň koná i v ostatních částech republiky. Potrvá čtyři roky.
„Měření, které zde děláme, je součástí projektu Národní inventarizace lesů České republiky. Provádí ji Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Inventarizace je metoda, kdy se pomocí matematicko-statistických postupů zjišťuje stav lesa,” vysvětlil vedoucí jedné ze skupin, která nyní měření provádí nedaleko Rytířska, Miloš Kučera.
V celé republice se měří špičkovými přístroji na celkem čtrnácti tisících plochách. Odborníci pomocí přístrojů přesně změří velmi malé území a pomocí statistických postupů zevšeobecní vlastnosti daného území na celý les.
V lese nelze změřit všechny stromy. Proto se měření dělá na kruhové ploše o velikosti 500 metrů čtverečních, která před deseti lety již inventarizací prošla. A zkoumají se změny. „Zjišťuje se i výskyt rostlin a jejich druhy, vlastnosti půdy, odumřelé dříví. Evidují se i lesní cesty, vodní toky a další položky. Před deseti lety se zaměřila pozice všech stromů, které zde rostly. My se teď vracíme a zjistíme, které stromy byly vytěženy, které přirostly, jak ztloustly, změnu výšky. Na základě toho se vypočítávají změny a celkový vývoj stavu lesa,” popsal Kučera.
Jaká je situace v lesích, zatím není možné říci. Na Vysočině se sice měří od dubna, ale zatím byla inventarizace jen asi na osmině ze všech ploch.
Šetření skončí v roce 2014, o rok později pak budou známy a zveřejněny výsledky a bude jasné, jak na tom naše lesy jsou.
Nejdůležitější je přesnost
Měřením, které je celoroční a dělá se pouze v závislosti na počasí, se zjistí i skutečná plocha lesa. Ta je sice zanesena v katastru nemovitostí, ale záznamy jsou podle Kučery ne vždy přesné. Přesnost je zde nezbytná především proto, aby se měřilo na naprosto stejném místě jako před deseti lety. Šetření v Česku zajišťuje devatenáct tříčlenných skupin. Z nich jsou dvě skupiny kontrolní. „Vzhledem k tomu, že se měří hodně malé území a výsledky se pak násobí, každý nezměřený strom znamená velkou chybu při určení zásoby dříví,” upozornil Kučera.
„Měření se koná ve všech lesích, ať už soukromých nebo státních. Musíme se dostat přesně na místo, kde před deseti lety již k inventarizaci došlo. Pomůže nám i GPS,” objasnil Kučera.
Žádný vlastník lesa se nemusí měřící skupiny bát, měření je nedestruktivní a nikdo nepozná, že na daném místě inventarizační skupina byla. Každý pracovník má navíc u sebe průkaz, který je povinen na požádání předložit. Taktéž služební automobil musí být označen a vybaven povolením k vjezdu do lesů.