logo Silvarium tisk

Brdy – Výjimečnou flóru i faunu včetně geologických a krajinných skvostů zachová po zrušení vojenského prostoru Brdy pro další generace vyhlášení chráněné krajinné oblasti.

Vznik chráněné oblasti podporují ministerstva obrany, životního prostředí i vnitra, Plzeňský i Středočeský kraj, většina sídel i občanských sdružení. V oblasti je jedno z prvních hnízdišť orla mořského, je tam tetřev, rys, sluka a řada zajímavých vodních ptáků. Na semináři Zaostřeno na Brdy to řekl Pavel Moulis, předseda rokycanských ochranářů přírody ČSOP. Seminář se konal minulou sobotu v Rokycanech.

V Brdech už je dnes vyhlášeno zhruba 20 evropsky významných lokalit. „V potocích je vranka obecná, jeden z nejcitlivějších bioindikátorů životního prostředí vůbec, nejvýznamnější lokalita raka kamenáče a dnes téměř všude zmizelá mihule potoční. Raritní je také listonoh letní, tedy vlastně živá fosilie,” řekl Martin Lang, šéf Muzea Středních Brd. Z rostlin se tam vyskytují velké plochy velmi vzácného suchopýru, kosatce sibiřského, ostrůvky původních jedlobučin a skalní stepi. V okolí Padrťských rybníků je evropsky unikátní obří rašeliniště. Z geologického pohledu patří mezi několik světových unikátů nejstarší popsaná makrofosilie v českém masivu a naleziště trilobitů v jineckých břidlicích.

„Přírodovědci jednoznačně preferují vznik CHKO, podobně jako kraj i obce v Plzeňském kraji napříč politickým spektrem. Část obcí ve středních Čechách, zejména z Berounska a Hořovicka také, ale svazek 16 obcí z Příbramska se dnes spíše kloní k přírodnímu parku, který má ale menší ochranu a běžně se tam hospodaří,”řekl Lang. U všech stran panuje shoda nepouštět do oblasti developery. Servis pro turisty bude jen v okrajových zastavěných obcích, cest je v Brdech dostatek. Vznik CHKO podle Langa výrazně zvýší turistickou atraktivitu území.

„Brdy si jednoznačně zvláštní formu ochrany zaslouží, protože je tam celá řada unikátních věcí, které bychom nikde jinde nenalezli,” řekl Pavel Čámský, šéf sdružení Brdy­Res publika. Podle něj vyhlášení maloplošných chráněných území nestačí.

Podle člena sdružení SOS Brdy Petra Ježka stačí,když se území změní v přírodní park se sítí maloplošných zvláště chráněných území. Hlavně je důležité zachovat nezastavěnost krajiny, což údajně nejlépe zajistí stavební uzávěra na úrovni obou krajů. Zásady územního rozvoje regionů by byly nadřazené územním plánům obcí. „Pak by stačil přírodní park, který je mnohem levnější,” dodal Ježek.

CHKO by měla v Brdech vzniknout v roce 2015,možná o rok dříve. Měly by do ní být zahrnuty nejen Střední Brdy, ale i část jihozápadních, kde dnes vojenský prostor není, řekl Lang.

„Vyhlášení CHKO je nyní plně v gesci MŽP (ministerstva životního prostředí) a probíhá fáze předjednávání v souladu se zákonem o ochraně přírody a krajiny,” řekla Arnoštka Jelínková z ministerstva obrany, které vydalo společné prohlášení s MŽP o tom, že nejlepší ochrana daného území po odchodu armády je vytvoření CHKO. Komunikace s ministerstvy je velmi solidní,pravidelně se scházíme a vyjasňujeme si stanoviska, dodal Lang.

Zatímco Plzeňský kraj souhlasí se změnou katastrů, jinak hovoří zástupci Středočeského kraje. Ti by upřednostnili vznik CHKO na území svého kraje, tedy, aby území současného vojenského újezdu zůstalo ve Středočeském kraji. V březnu se koná zastupitelstvo Plzeňského kraje, kde se má schvalovat usnesení rady kraje. V něm radní souhlasí s požadavky na navrácení původních historických katastrálních území všem dotčeným obcím Plzeňského kraje včetně přičlenění bývalých k. ú.obcí Kolvín a Padrť do území Plzeňského kraje a také souhlasí se zřízením chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy.

Středočeští zastupitelé přitom dali souhlas se zřízením chráněné krajinné oblasti nebo zřízením soustavy maloplošných zvláště chráněných území se vznikem přírodního parku.

***

Plzeňský kraj souhlasí se změnou katastrů. Jinak hovoří zástupci Středočeského kraje. Ti by upřednostnili vznik CHKO na území svého kraje, tedy, aby území současného vojenského újezdu zůstalo ve Středočeském kraji.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě