10.9.2011
Zprávy
Josef Dvořák
Na koberečku u stranického šéfa Ondřeje Lišky už byli odbojní členové městské organizace Strany zelených z Plzně - Slovan, kteří vyjádřili svůj nesouhlas s nedávnou blokádou ekologických aktivistů, kteří na Šumavě nátlakovým způsobem bránili kácení stromů napadených kůrovcem. Neposlušní členové organizace si vysloužili za svůj postoj pozastavení činnosti a zřejmě je nemine její úplné zrušení.
„Jednání u pana Lišky bylo víceméně jednostranné, předpokládáme, že v polovině října rozhodne ústřední revizní komise o našem zrušení," řekl pro ParlamentníListy.cz Petr Leitner, šéf odbojných zelených z Plzně. „Působí to na mě tak, že nevládní organizace a Hnutí Duha ovládají Stranu zelených. Seriózní politická strana takto nejedná," řekl Leitner.
„Předsednictvo v posledním půl roce přijalo sedm usnesení k problematice kůrovce a čtyři členové strany ze Slovan nyní vydali prohlášení, které je v naprostém rozporu s nimi. Členové jsou přitom povinni taková usnesení respektovat, překročili pravidla, která se zavázali dodržovat," uvedl pro ParlamentníListy.cz šéf městské organizace Strany zelených v Plzni Martin Marek. On sám se aktivně blokády účastnil, několikrát se přivázal ke stromům a třikrát jej zadržela policie. Právě Martin Marek sepsal návrh na zrušení organizace zelených ze Slovan.
TÉMA: Boj o Šumavu
Odbojní členové odsoudili ve svém prohlášení celou blokádu a oznámili, že se důrazně distancují jak od nátlakových akcí spojených s blokací zásahů proti kůrovci v Národním parku Šumava, tak od metod nevládních organizací, zejména pak Hnutí Duha. Podle zelených ze Slovan ničí rozšiřující se kůrovcová kalamita ekosystém na Šumavě a má i negativní dopad na obyvatele postiženého území. Oni sami jsou pro zastavení kůrovcové kalamity všemi dostupnými prostředky a pro vybudování účinného systému ochrany lesních ekosystémů uvnitř parku a přilehlých území.
„Mám oprávněné obavy z toho, že si nikdo neuvědomuje, jak vysoké škody napáchal kůrovec na Šumavě," řekl Leitner. Myslíme si, že jsme jednali naprosto v souladu s programovými cíli Strany zelených. Naopak některé názory vedení strany jsou s nimi v rozporu. Proto jsme podali proti návrhu na zrušení odvolání," uvedl ParlamentnímListům.cz Leitner.
V Plzeňském kraji fakticky zanikly během jediného týdne hned čtyři organizace Strany zelených. Vedle té z plzeňských Slovan zrušilo tento týden krajské předsednictvo činnost buňkám zelených v Chrástu u Plzně, v Boru u Tachova a jednu i v samotném Tachově. Ve všech těchto případech se mělo ovšem jednat o administrativní pochybení organizací ve vztahu se Stranou zelených.