logo Silvarium tisk

Změny pocítíme už v příštích desetiletích

Ptáci přestanou létat do teplých krajů, motýli nenajdou dostatek rozkvetlých luk, naopak červenému vínu se bude dařit lépe než kdy jindy. I takových důsledků měnícího se podnebí se u nás můžeme dočkat v příštích desetiletích. Podle klimatologa Českého hydrometeorologického ústavu Radima Tolasze (57) to budou změny, se kterými si neporadíme tak snadno jako s vichřicemi nebo povodněmi.

„Ty přinášejí krátkodobé problémy, které země takzvaného bohatého severu, kam patří i Česko, dokážou zvládnout. Škody rychle odstraníme a stejně rychle bohužel zapomínáme i na oběti. Dlouhodobé postupné změny v krajině, které ovlivňují i zemědělství a lesnictví, však zvládáme hodně špatně. Hlavně proto, že jsme je dlouhodobě podcenili," říká držitel Ceny za komunikaci globální výzvy změny klimatu za rok 2019, kterou vyhlašuje Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky.

* Co konkrétně jsme podcenili?

Druhová skladba našich lesů s převládajícím smrkem , který je při vyšších teplotách méně odolný, se po probíhající kůrovcové kalamitě snad změní a zemědělci přestanou ničit půdu chemií s cílem vypěstovat více a více řepky. Velké zemědělské celky jsou pro zemědělce možná snadněji a levněji obdělávatelné, ale zároveň významně podléhají větrné i vodní erozi a špatně zadržují vodu. To vše jsme měli řešit už desítky let a nemuseli jsme mít pocit, že nás teď tlačí čas.

Celý rozhovor najdete v magazínu Právo Víkend

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě