logo Silvarium tisk
JAROSLAV NEDVĚD       

Na Šumavě to vypadá na velký zlom. Návrh zákona o národním parku z hlav krajských radních počítá například s intenzivnějším bojem proti kůrovci

 

PLZEŇ, ŠUMAVA Dosavadní poměry v Národním parku Šumava se zřejmě od základů změní. Nová pravidla má mimo jiného určit i zákon o národním parku, jehož základ připravil Plzeňský kraj.

            Několik pokusů přijmout podobný zákon se odehrálo i v minulosti. Nyní poprvé je reálné, že bude přijat, protože se k němu hlásí ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) a hodlá návrh předložit jako návrh vládní. Normu chce mít připravenu do konce roku, aby v polovině příštího roku platila. Po zhruba osmi letech, kdy se vedení parku dařilo prosazovat, aby v nejcennějších oblastech Šumavy měla hlavní slovo příroda a člověk do ní nezasahoval, dochází po nástupu nové vlády k radikální změně kurzu. Zastánci dosavadního přístupu k přírodě v rezervaci, jako například Jaromír Bláha z Hnutí Duha se domnívají, že se rozhoduje o samotném smyslu existence národního parku.

            Především kvůli rozšíření kůrovce je vedení správy parku tlačeno ke změně praxe.

            Vedení Plzeňského kraje správce dlouho kritizuje, stejně jako politici z jižních Čech. Plzeňský kraj proto přichystal návrh zákona, kterým chtěl původně dokonce o více než polovinu zmenšit rozlohu národního parku. O to už nyní neusiluje. Hlavně proto, že většina šumavských obcí stojí o značku národního parku.

„Ministr životního prostředí nám sdělil, že chce, aby byl zákon schválen a náš připravený návrh si vezme jako základ pro jednání,” prohlásil krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD). Ten tvrdí, že návrh prosazuje například oddělení chráněné krajinné oblasti Šumava od národního parku. Návrh počítá také se zavedením čtyř místo dosavadních tří zón, což jsou oblasti s různým stupněm ochrany přírody, přičemž první zóna je chráněna nejpřísněji.

Petr Smutný předpokládá, že ve třech zónách by byla ochrana mírnější. „Protože pod hranicí horského lesa jsou většinou člověkem pozměněné smrkové monokultury a ty si speciální ochranu nezaslouží. Ve druhé a třetí zóně by tedy měl platit hlavně lesní zákon a pouze v první zóně zákon o ochraně přírody,” sdělil Smutný.

            Návrh zákona rovněž počítá s tím, že bude zřízena obecně prospěšná společnost, která bude ve druhých a třetích zónách o les pečovat. „To znamená, že by prováděla vysazování stromů i boj proti škůdcům včetně likvidace kůrovce. Společnost by měla správní radu, složenou ze zástupců ministerstva životního prostředí, národního parku, krajů a obcí i ministerstva zemědělství. Tím bychom docílili i větší zaměstnanosti místních obyvatel při obnově lesa,” argumentuje Smutný.

            Radní se domnívá, že bude nutné i v některých nejpřísněji chráněných prvních zónách proti kůrovci zasahovat. Tedy, že se tam bude kácet. „Zejména tam, odkud může škůdce přeletět do lesů jiného vlastníka,” konstatoval Petr Smutný.

            Jaromír Bláha z Hnutí Duha, který se problematikou národního parku dlouhodobě zabývá, se domnívá, že se ministr životního prostředí v situaci ještě zcela neorientuje. „Zatím se zdá, že nepochopil, o co na Šumavě jde. Staví spor mezi člověka a kůrovce. Možná nechápe, že v podstatě i kůrovec a divoká příroda přitahuje lidi. Nebo že je z toho možné profitovat víc, než z těžby dřeva,” řekl Jaromír Bláha. Ten se domnívá, že návrh zákona z dílny Petra Smutného rezervaci ohrožuje. „Viděl jsme ho a v podstatě znamená konec národního parku,” sdělil Bláha.

            Zástupce Hnutí Duha také upozornil, že návrh se například velmi liší od zákona o sousedním Národním parku Bavorský les. „To je v podstatě pravý opak. Rozdíl bije do očí,” uvedl Bláha. Zdůraznil, že v Bavorsku je prvním cílem parku ochrana vývoje přírody, druhým výzkum a třetím turistický rozvoj. „A pokud se dva cíle dostanou do střetu, má přednost ten, který je uveden dřív. Přesně tohle Šumavě dosud chybí. Ale návrh Petra Smutného například v podstatě ruší bezzásahové zóny. To může souviset se snahou vytěžit maximum dřeva. Pokud by takový zákon poslanci přijali, pak navrhneme zrušení parku, protože nemá cenu si hrát na něco, co by tu nebylo. Byla by to škoda, protože to území odborníci v celém světě vysoce hodnotí,” konstatoval Jaromír Bláha.

 

***

 

„Pokud by takový zákon poslanci přijali, navrhneme zrušení parku. Nemělo by cenu si hrát na něco, co by tu nebylo.” Jaromír Bláha Hnutí Duha

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě