Ne každý sdílí obavy o dostatek prostředků na ekologii. Někteří starostové šumavských obcí si dokonce myslí, že se to v Česku s ochranou přírody naopak přehání.
Západní země si z nových členských států EU udělaly ptačí rezervace, aby svým východním sousedům bránily v ekonomickém rozvoji a ochránily své vlastní hospodářské zájmy. S takovou rétorikou přicházejí starostové v souvislosti s plánem na výstavbu lanovky, která by měla spojovat Novou Pec na Šumavě s rakouským lyžařským areálem Hochficht.
I když zastupitelstvo Jihočeského kraje lanovku zaneslo do zásad územního rozvoje, podle starostů musí projekt v chráněné ptačí oblasti Natura 2000 projít tak složitým povolovacím řízením, že pochybují, zda bude kdy dokončen.
Zástupci šumavských obcí jsou přesvědčeni, že ve starých státech Unie je ochrana přírody mnohem mírnější. „Stále více docházím k názoru, že to není náhoda, ale záměr, který měl z hlediska ekonomického rozvoje znevýhodnit nové státy,” řekl LN předseda Svazu obcí Národního parku Šumava Jiří Hůlka. Starostové se opírají o výzkum publicistky Jitky Markové, která dlouhodobě kritizuje snahu ponechat velkou část Šumavy bez lidského zásahu. Marková spočítala, že zatímco třeba ve Francii pokrývají chráněné ptačí oblasti zahrnuté do systému Natura 2000 pouze 1,6 % území, v Česku je to přes 13 %, a na Slovensku dokonce 34 % rozlohy státu. „Prakticky každý projektový záměr v oblasti turistického ruchu tak v nových zemích naráží na problémy, které staré státy nemají,” tvrdí Hůlka.
Podle zjištění LN jsou však výpočty Jitky Markové mylné. Z údajů zveřejněných na stránkách Evropské komise vyplývá, že Česko si na příliš velkých rozsah ptačích oblastí stěžovat nemůže. Natura 2000, která se snaží o ochranu ptáků i dalších živočichů, zahrnuje v Česku 14,04 % rozlohy státu, čímž se republika řadí mezi 27 zeměmi EU na sedmnácté místo. Nejvyšší podíl chráněných území má Slovinsko (35,53 %), následované Bulharskem (33,93 %), Slovenskem (28,95 %) a Kyprem (28,37 %). Na opačném konci žebříčku figurují Británie (7,22 %) a Dánsko (8,93 %).
„Česko se rozsahem území Natura 2000 pohybuje v horším evropském průměru,” řekl LN ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V ČR je celková rozloha Natury 2000 srovnatelná s Rakouskem (14,70) nebo s Německem (15,42 %).
Marek Kerles